10 nejčastějších finančních chyb

Zdroj: Pixabay
Byznys 24. 08. 2022

10 nejčastějších finančních chyb

Finanční portál Investopedia svým čtenářům představil 10 nejčastějších finančních chyb, které často vedou k velkým ekonomickým potížím. I když už čelíte finančním problémům, klíčem k přežití může být nedělání právě těchto chyb.

1. Nadměrné a zbytečné utrácení

Velké jmění se často ztrácí korunu po koruně. Nemusí se to zdát jako velký problém, když si koupíte jednu kávu nebo si dáte večeři v restauraci či si objednáte placený film. Ale každá maličkost se sčítá s další.

Pouhých 25 dolarů (600 korun) utracených týdně za večeři vás ročně stojí 1 300 dolarů (31 200 korun), což může zaplatit úvěr na kreditní kartě nebo tuto sumu můžete použít na zaplacení několika důležitých plateb. Pokud jste aktuálně ve finančních potížích, vyvarovat se této chyby je opravdu důležité, vždyť pokud vás dělí jen pár dolarů od exekuce nebo bankrotu, bude se každý dolar počítat víc než kdy jindy.

2. Nekonečné platby

Zeptejte se sami sebe, zda opravdu potřebujete položky, které vás nutí platit každý měsíc, rok co rok. Věci jako kabelová televize, hudební služby nebo členství ve špičkové posilovně vás mohou donutit neustále platit, ale nic vám z toho do budoucna nezůstane. Když je peněz málo nebo jen chcete více ušetřit, „utažení opasku“ může vést k navýšení vašich úspor a tlumení finančních potíží.

3. Žít z vypůjčených peněz

Používání půjček nebo kreditních karet k nákupu základních věcí se už bohužel stalo poněkud běžnou záležitostí. I když stále roste počet spotřebitelů ochotných platit dvouciferné úrokové sazby za benzín, potraviny a řadu dalších položek, které jsou pryč dlouho před úplným zaplacením účtu, není moudré tyto finanční operace dělat. Úrokové sazby kreditních karet cenu účtovaných položek výrazně prodražují. V některých případech může použití kreditu také znamenat, že utratíte více, než vyděláte.

4. Nákup nového auta

Každý rok se prodají miliony nových aut, i když jen málo kupujících si může dovolit zaplatit za ně v hotovosti. Neschopnost zaplatit v hotovosti za nový vůz však může znamenat i nemožnost si vůz dovolit.

Kromě toho platí, že spotřebitel půjčením peněz na nákup automobilu platí úrok za znehodnocující se aktivum, což zvyšuje rozdíl mezi hodnotou automobilu a cenou za něj zaplacenou. Ještě horší je skutečnost, že mnoho lidí obchoduje se svými auty každé dva nebo tři roky, a tím tratí peníze na každém obchodu.

Někdy člověku nezbude nic jiného ​​než si vzít na koupi auta půjčku, ale kolik spotřebitelů skutečně potřebuje velké SUV? Taková vozidla jsou drahá na nákup, pojištění a i na palivo. Pokud netáhnete za autem loď nebo přívěs nebo nepotřebujete SUV, abyste si jím vydělali na živobytí, může být jeho pořízení pro vás velmi nevýhodné.

Pokud si skutečně potřebujete koupit auto a potřebujete si na něj půjčit peníze, zvažte koupi takového, které spotřebuje méně paliva a stojí méně jeho pojištění a údržba. Auta jsou drahá, a pokud si kupujete více aut, než ve skutečnosti potřebujete, můžete vynaložit zbytečně peníze, které by se daly ušetřit nebo použít na splacení dluhu.

5. Příliš mnoho výdajů za vlastní dům

Pokud jde o koupi domu, větší dům vždy nemusí nutně znamenat lepší. Pokud nemáte velkou rodinu, výběr domu na pozemku o rozloze 6 000 čtverečních metrů bude znamenat pouze vyšší daně, více vybavení a jeho dražší údržbu a služby. Opravdu chcete zanést tak výrazný a dlouhodobý výdaj do svého měsíčního rozpočtu?

6. Používání domácího kapitálu jako prasátka

Refinancování a odebrání hotovosti z vašeho domova znamená darování těchto financí někomu jinému. V některých případech může mít refinancování smysl, pokud můžete snížit sazbu nebo pokud můžete refinancovat a splatit dluh s vyšším úrokem.

7. Žití od výplaty k výplatě

V roce 2021 byla v USA míra osobních úspor domácností ve výši 9,4 %, v České republice podle údajů Českého statistického úřadu byla tato míra větší více než dvakrát (20,1 %). Ale i přesto mnoho domácností může žít od výplaty k výplatě a nepředvídaný problém se může snadno stát katastrofou, pokud nejsou na tuto situaci připraveni.

Kumulativní výsledek nadměrného utrácení staví lidi do nejisté situace – situace, ve které potřebují každou korunu, kterou vydělají, a jedna opožděná výplata by byla katastrofální. Toto není pozice, ve které se chcete ocitnout, když udeří ekonomická recese. A ta už v České republice probíhá a na podzim se ještě prohloubí. Pokud nemáte finanční zásoby, budete mít velmi málo možností k nápravě.

Mnoho finančních poradců vám řekne, abyste měli finanční rezervu ve výši nákladů na 3 měsíce. A to nejlépe na běžném účtu, kde k nim budete mít rychlý přístup. Ztráta zaměstnání nebo zdravotní komplikace by mohly vysát vaše úspory a dostat vás do dluhové pasti. Pokud žijete v podnájmu, tak tato tříměsíční rezerva může být rozdílem mezi udržením nebo ztrátou bydlení.

8. Žádné spoření, nebo investice na důchod

Pokud své peníze nenecháte pracovat pro vás na akciovém trhu nebo prostřednictvím jiných výnosných investic, možná nikdy nebudete schopni přestat pracovat. Pro pohodlný odchod do důchodu je nezbytné si pravidelně ukládat měsíční příspěvky.

Využijte spořicí účet, důchodové připojištění a také prostředky placené zaměstnavatelem. Uvědomte si přitom, jak dlouho musí vaše investice růst a jak velké riziko můžete tolerovat. Pokud je to možné, poraďte se s kvalifikovaným finančním poradcem, aby toto spoření odpovídalo vašim cílům.

9. Splacení dluhu úsporami

Možná si říkáte, že pokud váš dluh stojí 19 % a váš spořící účet vydělává 7 %, výměna důchodu za dluh znamená, že rozdíl si dáte do kapsy. Ale není to tak jednoduché.

Kromě ztráty složeného úročení je velmi těžké získat peníze ze spořicího nebo penzijního účtu dříve a v případě, že to možné je, budete platit vysoké poplatky.

Když ale dluh splatíte, bude velmi lákavé rozšířit své výdaje, což znamená, že byste se mohli znovu zadlužit. Pokud se chystáte splatit dluh úsporami, musíte i dále žít tak, jako byste měli platit splátky dluhu, a ty pak ukládat na spořicí účet.

10. Nemít žádný plán

Vaše finanční budoucnost závisí na tom, co se právě děje nyní. Lidé tráví nespočet hodin sledováním televize nebo u sociálních sítí, ale vyhradit si dvě hodiny týdně na své finance nepřichází v úvahu. Musíte vědět, kam finančně směřujete. Proto si čas na plánování svých financí určete jako prioritu a dodržujte ho!

Shrnutí

Abyste se vyhnuli nebezpečí nadměrného utrácení, začněte sledováním svých malých výdajů, které se rychle sčítají, a teprve poté přejděte ke sledování výdajů velkých. Před přidáním nových dluhů do seznamu plateb si pečlivě promyslete a mějte na paměti, že umět zaplatit neznamená totéž jako si nákup skutečně dovolit. Nakonec si stanovte finanční částku, kterou si každý měsíc ušetříte z toho, co  vyděláte, a spolu s tím si vypracujte svůj zdravý finanční plán.

Autor: Miroslav Oupic

Další články