Jak předvídat reakci pacienta s rakovinou na léčbu?

Zdroj: Pixabay (ilustrační foto)
Technologie 09. 11. 2021

Jak předvídat reakci pacienta s rakovinou na léčbu?

Ačkoli řada léčebných terapií ničí rakovinotvorné buňky, zároveň jako nežádoucí vedlejší efekt i poškozuje zdravé tkáně. A v důsledku tak podporuje další růst nádoru. Právě této tzv. imunitní reakci se rozhodli předcházet výzkumníci ze společnosti OncoHost.

Na začátku všeho stála otázka: Proč léčba rakoviny některým pacientům pomůže, a jiným ne? Juval Šaked z Technion–Israel Institute of Technology byl přesvědčený, že jen v samotné genetice příčiny hledat nemůžeme. Rozhodl se proto pracovat s mnohem komplexnějším spektrem vlivů.

Výzkum, který vědec na akademické půdě původně realizoval, vedl v roce 2017 až k založení firmy OncoHost. Jak informuje web Forbes, výsledkem tohoto úsilí je první platforma predikující imunitní reakci u pacientů léčících se s rakovinou.

Na čem se tato technologie zakládá, nejlépe vysvětluje vyjádření odborné poroty při udělování letošní Frost and Sullivan Best Practices Technology Innovation Leadership Award v kategorii precizní onkologie na bázi AI technologie.

Doslova se tam píše: „Platforma společnosti OncoHost využívá bioinformatiku, zpracování signálů a algoritmy založené na strojovém učení a skenuje 7 000 proteinů v plazmě, aby identifikovala proteomické vzorce, které indikují očekávaný výsledný stav pacienta. Něco takového nedokáže žádný z produktů konkurence.“

Vysoce personalizovaná léčba

Testovací fáze vývoje technologie se účastnili lidé v USA, Evropě i Izraeli, kteří byli diagnostikováni s pokročilým stadiem melanomu nebo nemalobuněčným karcinomem plic a procházeli imunoterapií. Komerčně dostupný se produkt firmy OncoHost stane v druhé nebo třetí čtvrtině příštího roku, nejdříve ve Spojených státech amerických.

V případě imunoterapie, která je dnes nejzásadnější léčebnou metodou, je průměrná míra pozitivní reakce u všech typů rakoviny asi 20 %,“ prohlašuje Ofer Šaron, generální ředitel společnosti OncoHost. „Ačkoli se jedná o slibnou proceduru, pokud máte v čekárně deset pacientů s pokročilým nádorovým onemocněním, za dva roky budou naživu pouze dva z nich.“

Proteomický profil, který s pomocí algoritmů firmy OncoHost lékař získá, je vysoce prediktivní, pokud jde o individuální výsledky pacientů. To mimo jiné umožňuje personalizované plánování léčby. Pomáhá také při stanovení potenciálního zacílení léčiva, což urychluje vývoj nových léčebných strategií.

Algoritmy specialisté ve společnosti OncoHost „trénovali na kohortě pacientů s předem známými výsledky a ověřovali jejich schopnost dělat to, co od nich očekává“. Proces strojového učení založený na opakování procedur využívá zároveň retrospektivní data z dříve odebraných vzorků plazmy pacientů s rakovinou.

Autor: Petr Pláteník

Další články