Češi chtějí vlastní bydlení, dostupnost hypoték se ale vzdaluje

Foto zdroj: Focuson.cz
Lidé 28. 04. 2022

Češi chtějí vlastní bydlení, dostupnost hypoték se ale vzdaluje

Minulé léto byly extrémně nízké úrokové sazby, pak začaly stoupat. Možnost získat hypotéku tak aktuálně klesá – a to podporuje myšlenku nájemního bydlení nebo sdíleného bydlení, říká Miroslav Majer, generální ředitel společnosti Hypo na míru.

Vzhledem k aktuální geopolitické situaci a sankcím na ruské občany, kteří se chtějí nemovitostí zbavit, neobjevují se na českém trhu jejich byty či domy za příznivou cenu? 

My aktuálně neevidujeme zvýšený počet nemovitostí na českém trhu, protože obecně jich je velmi málo. Co víme od našich spřátelených realitních kanceláří, tak neevidují, že by byl velký nárůst prodeje nemovitostí ze strany ruských občanů. Co ale není, může být. Situace se samozřejmě bude vyvíjet. 

Jak situace na Ukrajině ovlivňuje nebo může ovlivnit náš hypoteční, realitní trh? 

Určitě si myslím, že ho ovlivní. Vlivem situace na Ukrajině nám bude neustále stoupat inflace, se kterou jsme bojovali už před konfliktem. Česká národní banka bude muset na inflaci nějakým způsobem reagovat. Zpravidla na ni reaguje tím, že zvedne úrokové sazby, které má k dispozici. To má částečný dopad na úrokové sazby na hypotékách, tím pádem budou vyšší úrokové sazby, budou vyšší nároky na klienty, kteří si budou chtít vzít hypotéku. Bude problematičtější ji získat. V konotaci s tím od 1. dubna se znovu uvádí v platnost DTI a DSTI (tzn. kolik si mohu půjčit peněz vzhledem k příjmu a kolikanásobek ročního platu úvěru si mohu vzít), což Česká národní banka stáhla v době pandemie, aby podpořila prodej hypoték.

Jaká je nyní situace? Klesá zájem o hypotéky kvůli rostoucím úrokovým sazbám? 

Byli jsme svědky toho, že minulé léto byly extrémně nízké úrokové sazby, pak se to začalo zvedat. Zájem na konci minulého roku byl extrémní díky tomu, že lidé viděli, jak se úrokové sazby zvedají. Letošní rok bohužel nebude jiný. Úrokové sazby se budou nadále zvedat. Tudíž zájem teď ochladl, jelikož dle našich zkušeností je to tak, že lidé nevěří vlastním očím, kam úrokové sazby vyrostly. Z dvou procent se vyšplhaly na pět procent. Úroková sazba má velice negativní dopad do bonity klientů, jestli na hypotéku mají, či nemají. 

Je nedostatek volných bytů, porostou tím pádem i ceny nájmů?

Ano. Náš názor je, že jelikož je bytů nedostatek, tak dostupnost bydlení v rámci hypoték se vzdaluje. Bude to pro určité penzum lidí a ne všichni na hypotéku dosáhnou. My vidíme, že krátkodobě se může trh otočit v nájemní bydlení, kdy opravdu mladí lidé, kteří potřebují zaopatřit rodinu a nechtějí například bydlet u rodičů, tak budou muset volit nájemní bydlení, protože na hypotéku nedosáhnou. Třeba se situace za dva tři roky uklidní a až potom si budou moci dovolit vlastní bydlení. Aktuálně tak v nájemním bydlení vidíme potenciál. 

Podle statistik Češi patří k národům, které hodně lpí na vlastním bydlení. Myslíte si, že se to důsledkem situace změní? 

To je dobrá otázka. Já si myslím, že český národ obecně je strašně fixovaný na to něco vlastnit. Víme, že na západ od nás to tak vůbec není. Sdílená ekonomika, nájmy, tam je myslím poměr padesát na padesát, vlastní bydlení a nájem. U nás je to až 85 až 90 procent případů, že chtějí vlastnit nemovitost. Jestli se trend u mladé generace trochu obrátí, tak věřím, že ano. Stejně nás to dožene, protože cena nemovitostí neustále roste. Možnost získat hypotéku aktuálně klesá a to podporuje myšlenku nájemního bydlení nebo sdíleného bydlení. Samozřejmě mladá generace je plně ovlivněna svými rodiči, kteří jsou zvyklí vlastnit. Uvidíme, jak se k tomu tato generace postaví. 

Jak vnímáte ceny nemovitostí? Porostou stále nahoru, nebo začnou stagnovat?

Máme poměrně dobrou zpětnou vazbu z bank, protože děláme velké množství odhadů na nemovitosti. Banka vám půjčí jen určité procento z té nemovitosti. Setkáváme se teď s tím, že odhady nevycházejí. Máte například prodejní cenu 4 miliony korun, ale odhadce řekne, že má cenu 3 miliony. Už teď se dostáváme do fáze, kdy banky vědomě podhodnocují nemovitosti, protože sami očekávají, že by se trh realit mohl srovnat, stagnovat. My hlavně vidíme růst cen vzhledem k bankám, které nejsou schopny akceptovat tempo růstu cen na té tržní úrovni a jsou s odhady opatrnější. Aktuální situace vzhledem k tomu, jak trh s hypotékami a poptávkami ochladl, tak může vést k tomu, že by nemovitosti začaly stagnovat. Já si nemyslím, že cena nemovitostí začne klesat. 

Do Česka míří statisíce válečných uprchlíků z Ukrajiny. Budou muset někde bydlet, jak může tato situace náš trh s nemovitostmi ovlivnit?

Je to obrovský příval nových lidí do České republiky a je otázka, zda ti nově příchozí mají dostatek finančních prostředků na to, aby si mohli pořídit vlastní nemovitost. Což vzhledem k inflaci a konfliktu nejsem schopen říct. Co ale víme, je, že jsou to zejména ženy s dětmi. Dle mého to bude podporovat nájemní bydlení. Budou hledat podnájmy, protože získat hypotéku bude pro přicházející Ukrajince velice složité. 

Češi jsou známí tím, že co mohou, to nakupují přes internet. Jak je to v oblasti finančních služeb i hypoték? 

Určitě je tam ostražitost. Co vnímáme, je to, že se to v průběhu času mění. Celá pandemická doba tomu skutečně pomohla, protože nikdo nechtěl osobní kontakt. Jak jsme zvyklí u e-shopu koupit si produkt, který má technické parametry. Hypotéka nebo finanční produkt je ale poměrně složitá záležitost. Je důležitá důvěra klienta v daný produkt a je to stále o tom, že 90 procent online světa v rámci financí je tvořeno tím, že je tam člověk, který produkt důkladně zná a spojí se s klientem na dálku. Doba, kdy přijde klient a sjedná si finanční službu sám, tak poměr se neustále mění, vyvíjí se, zvyšuje. Opravdu drtivá většina lidí pořád chce osobní kontakt nebo alespoň částečně. 

Nemáte zkušenost, že by si člověk online pořídil hypotéku a poté koupil byt, aniž by nějakým způsobem byl fyzicky přítomen?

To si dokážu představit, ale vždycky jak v realitce, tak na straně poskytovatele hypoték je fyzický člověk, který komunikuje s tím klientem na dálku. To, že nemusím jít na prohlídku, dnes realitní kanceláře umí díky virtuálním prohlídkám. V rámci financování to také umíme zařídit online. Klient opravdu nemusí jít na prohlídku, nemusí do banky a může si i tak pořídit nemovitost. 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory