Exšéf Twitteru chce těžbu bitcoinů pro všechny

Zdroj: Pixabay
Byznys 21. 01. 2022

Exšéf Twitteru chce těžbu bitcoinů pro všechny

Jack Dorsey, který na konci listopadu loňského roku opustil vedení Twitteru, oznámil, že jeho firma Block, zabývající se digitálními platbami, buduje systém, který lidem usnadní těžbu bitcoinů.

Dorsey na Twitteru uvedl, že Block, dříve známý jako Square, „oficiálně buduje otevřený systém pro těžbu bitcoinů“, čímž navázal na myšlenku, kterou veřejně vyslovil koncem loňského roku, píše server TechXplore.

Po listopadovém opuštění všech funkcí souvisejících se známou sociální sítí se definitivně začal soustředit pouze na svou firmu zabývající se digitálními platbami, která expanduje do oblasti kryptoměn.

Společnost Block koncem loňského roku změnila svůj název z původního Square, aby pojmenovala širší poslání, které zahrnuje blockchain a posílení ekonomického postavení.

Hardwarové a softwarové týmy společnosti Block budou otevřeně spolupracovat s kryptoměnovou komunitou mimo firmu se sídlem v San Francisku a jejich cílem je vytvořit systém těžby, který by mohl používat kdokoli, jak uvedl Dorsey ve svých tweetech.

Thomas Templeton z Blocku na Twitteru uvedl, že cílem projektu je: „Zefektivnit těžbu ve všech směrech, od nákupu přes nastavení, údržbu až po těžbu.“

Zdroj: Youtube FocusOn

Nebyl uveden žádný časový plán, kdy by mohl být systém připraven. Block pracuje také na peněžence pro ukládání kryptoměn, která využívá podobnou otevřenou spolupráci.

„Pro většinu lidí jsou těžební platformy těžko dostupné. Jak to udělat, aby si těžební platformu mohl snadno pořídit kdokoli a kdekoli?“ ptal se Templeton na Twitteru.

Cena bitcoinu dosáhla v roce 2021 rekordních hodnot díky podpoře tradičních finančních institucí. Minulé pondělí však sklouzla pod 40 000 dolarů a klesla na nejnižší úroveň od konce září, protože přední světová kryptoměna nevykazovala žádné známky konce své volatility.

Bitcoin, který vznikl po globální finanční krizi v roce 2008, zpočátku propagoval libertariánský ideál a usiloval o svržení tradičních měnových a finančních institucí, jako jsou centrální banky.

V nedávné době si pozorovatelé klimatických změn posvítili na obrovské množství elektřiny spotřebované k napájení počítačů potřebných k vykopání nových bitcoinových tokenů.

Na obrovskou spotřebu energie při těžení kryptoměn upozornil dokonce i ruský prezident Vladimír Putin, který ale zároveň nezpochybnil jejich hodnotu. V říjnu loňského roku se totiž v médiích objevily spekulace, že by Rusko mohlo za kryptoměny prodávat ropu. To Putin zatím vyloučil.

Autor: Jiří Böhm

Další články