Influenceři na svých sítích propagují kryptoměny. Dostanou pokutu?

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 21. 01. 2022

Influenceři na svých sítích propagují kryptoměny. Dostanou pokutu?

Hvězda reality shows Kim Kardashian a bývalý boxer Floyd Mayweather byli žalováni za údajné podvody investorů s kryptoměnou EthereumMax. Podle serveru Bloomberg byli placeni za to, aby svým fanouškům doporučovali tyto tokeny založené na blockchainu i přes to, že se jednalo o ztrátové investice a investoři je nakupovali za přemrštěné ceny. Mayweather a Kardashian jsou však, pokud jde o propagaci kryptoměn influencery, pouhou špičkou ledovce.

Situaci by asi nejlépe vystihla hláška z filmu Pelíšky: „Rozmohl se nám tady takový nešvar.“ Známí influenceři, kteří jsou v dnešní době považováni za jednu z nejvlivnějších složek společnosti, mají novou zálibu. U svých sledujících propagují kryptoměny jako „zaručenou cestu ke zbohatnutí“, aniž by v nich byli vzděláni nebo měli v jejich oblasti profesionální zkušenosti.

„V současné době je více než kdy jindy důležité jednat obezřetně a jenom s regulovanými důvěryhodnými institucemi a odborníky, kteří už mají něco za sebou. Nejedná se tedy o paní, která dělá marketing a udělá si večerní měsíční kurz na investice, není to ani maminka na mateřské, která předtím dělala personalistiku a nyní si na internetu přečetla o investování,“ píše ve svém příspěvku na Twitteru Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky.

Mají v kryptu přehled, nebo za tím stojí něco jiného?

Jedním takovým příkladem jsou právě Kim Kardashian a Floyd Mayweather, kteří za propagaci kryptoměny dokonce dostali i zaplaceno. Jen pro příklad, Kim prostřednictvím svého profilu na platformě Instagram nalákala svých 250 milionů sledujících do „kryptobubliny s iluzí rychlého zbohatnutí“. Mayweather se navíc už jednou v podobné situaci ocitl. Od americké Komise pro cenné papíry dostal pokutu za to, že na sociálních sítích propagoval kryptoměnu, aniž by prozradil, že za to dostal zaplaceno.

„Pokud máte ve svém okolí kohokoliv, jenž investuje převážně na základě fundovaných rad instagramových, facebookových nebo youtubových odborníků, zkuste se jej zeptat, zda by si na základě jejich rad také odoperoval koleno. Pokud ne, tak proč k finančnímu zajišťění své budoucnosti přistupuje jinak?“ komentuje situaci Brodani.

EthereumMax není Ethereum

V nynějším případě se navíc jednalo o kryptoměnu s názvem EthereumMax, která se zdá být příbuznou druhé největší kryptoměny na světě, Etherea, jejíž hodnota v říjnu 2021 vystoupala nad 4 400 dolarů (což dělá v přepočtu více než 96 tisíc korun). Tyto kryptoměny však mezi sebou žádné spojení nemají.

EthereumMax je navíc velmi spekulativní digitální token a byl vytvořen záhadnou skupinou vývojářů kryptoměn, kteří jsou v případu jmenováni jako další obžalovaní.

Autor: Lenka Hrušková

Další články