Jak si stojí 3D tisk ve střední Evropě? – díl 3

Zdroj: Pixabay
Technologie 27. 01. 2022

Jak si stojí 3D tisk ve střední Evropě? – díl 3

Tento článek vychází z analýzy společností Admasys International a 3Dwiser, která sledovala využívání profesionálního 3D tisku ve střední Evropě, konkrétně v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a v Rumunsku. V minulém díle jsme se zaměřili na interní a externí využití 3D tisku ve střední Evropě a na jeho účel. V tomto díle se budeme zabývat 3D tiskárnami a 3D technologiemi.

Vnímané výhody 3D tisku

Okamžitý tisk produktů dle aktuální potřeby (v 65 % případů) a tisk na míru (56 %) jsou hlavní výhody 3D tisku, které uváděly oslovené středoevropské firmy. Dotazované společnosti jako další přínosy uvedly také zkrácení doby implementace (49 %) a úsporu nákladů (41 %).

Graf 1 – Vnímané výhody profesionálního 3D tisku

Jak je z výsledků analýzy patrné, firmy se přesunují od hobby tiskáren, na kterých si zkusily první krůčky, k profesionálním tiskárnám (především stolním), které mnohem lépe splňují jejich požadavky na spolehlivost, opakovatelnost a přesnost výroby. Navíc v nich mohou použít i pokročilé materiály a lépe se integrují do celé firmy a centrálně spravují. Čím větší podnik, tím více vyžaduje spolehlivé stroje, tedy i 3D tiskárny.

„Pokud firma uvažuje o pořízení 3D tiskárny, doporučuji, aby si napřed ujasnila, jaké jsou její skutečné potřeby i požadavky na výrobu. Teprve pak si může vybrat vhodnou technologii, která jejím potřebám vyhoví,“ doporučuje Tomáš Soóky, jednatel společnosti 3Dwiser s.r.o. „I ve firemním prostředí jde snadno udělat chybu, koupíte-li si nevhodnou 3D tiskárnu.“

Technologie pro 3D tisk

Ve střední Evropě jsou podle průzkumu nejčastěji používány plastové kompozity (technologie FFF a CFF) a termoplasty (technologie FFF a FDM) – 59 %, respektive 56 %. Následují práškové termoplasty (technologie SLS) s 36% podílem, kov používá 28 % firem, pryskyřice (technologie SLA a DLP) je využívána u 25 % firem a ostatní materiály používají jen 3 % středoevropských firem.

Kov využívají nejvíce maďarské firmy, rumunské firmy naopak termoplasty.

U firem, které 3D tisk teprve plánují, jsou na prvním místě kovy (43 %) a na druhém místě plasty (40 %).

Graf 2 – Typ 3D technologie a materiály

3Dwiser aktivně používá (a také k nim nabízí 3D tiskárny) všechny tyto technologie.

„Jak bude přibývat zkušeností i nových materiálů, tak bude čím dál větší roli hrát optimalizace modelu ve smyslu využití nejvhodnějšího materiálu,“ říká Josef Doleček, CEO společnosti Fillamentum.  Změna paradigmatu od “jaký materiál se může použít” na “jaký materiál je nejlepší variantou pro 3d tištěný díl. Pokud 3D tisk je vytvářen udržitelnými postupy a materiály a pokud navíc uspoří energie oproti konvenčním postupům, tak to je super benefit.“

Zdroj úplného znění průzkumu (anglicky): 3Dwiser.com/pruzkum

V příštím dílu se budeme věnovat vnímaným výhodám 3D tisku a spokojenosti s ním.

Autor: Miroslav Oupic

Další články