Jan Klusoň: Učme děti španělsky nebo francouzsky

Zdroj: Welcome to the Jungle
Lidé 06. 05. 2022

Jan Klusoň: Učme děti španělsky nebo francouzsky

Zrušení povinného druhého cizího jazyka pro konkurenceschopnost Čechů na evropském, ale i českém trhu nedává smysl. V budoucnu už znalost anglického jazyka stačit nebude a rozhodně by se od této povinnosti upouštět nemělo, je to krok zpět, říká Jan Klusoň z Welcome to the Jungle.

Ministerstvo školství nedávno oznámilo, že zvažuje zrušení povinného druhého cizího jazyka, který se musí vyučovat nejpozději od osmé třídy. Takové rozhodnutí by poškodilo budoucí generace uchazečů o práci a jejich konkurenceschopnost.

Čeští školáci možná přijdou o vícejazyčnost. Školy takové rozhodnutí vítají, argumentují tím, že druhý jazyk je jen pro nadané žáky a dětem to přinese úlevu od stresu. Vícejazyčnost je ale prioritou Evropské unie a z dat českých náborových portálů vyplývá, že schopnost pracovat ve více jazycích je téměř nutnost pro každého kandidáta, který se uchází o práci. Neohrozí tedy toto rozhodnutí budoucí generaci? 

Z hlediska pracovního trhu taková změna pro konkurenceschopnost Čechů na evropském, ale i českém trhu nedává smysl. V budoucnu už znalost anglického jazyka stačit nebude a rozhodně by se od této povinnosti upouštět nemělo, je to krok zpět. Svět se čím dál tím více globalizuje, české firmy expandují do zahraničí, zahraniční firmy přicházejí do ČR, a tudíž čím více jazyků umím, tím žádanějším mohu být na pracovním trhu.

Krok zpátky

Takové rozhodnutí může ovlivnit budoucí generaci, která bude mít těžší přístup na mezinárodní pracovní trh. Z pracovního hlediska toto rozhodnutí zkrátka nedává vůbec smysl. V budoucnu znalost jednoho cizího jazyka stačit nebude, angličtina se stane samozřejmostí, protože už ani teď nikoho na pracovním pohovoru neoslníte její znalostí. 

Zrušení druhého cizího jazyka je zkrátka krok zpět, protože se svět stále víc globalizuje a propojuje. České firmy expandují do zahraničí a zahraniční firmy naopak přicházejí k nám. Úspěšnému uchazeči o pracovní místo tak mohou pomoci jazyky, jako je francouzština nebo španělština, ty jsou stejně globální jako angličtina. 

Francouzština nebo španělština jako základ pro mezinárodní kariéru

Francouzštinou se mluví ve 29 zemích a ovládá ji více než 220 milionů lidí, z nichž většina žije v západní Evropě a Africe. Je pracovním jazykem mezinárodních organizací, jako je OSN, UNESCO, NATO, FIFA nebo WHO. Na olympijských hrách se francouzština využívá jako jeden z úředních jazyků a v Evropské unii je dokonce jedním z jednacích jazyků, tudíž je klíčovou pro kariéru v diplomacii, mezinárodních vztazích nebo pro práci na projektech souvisejících s Afrikou.

Podobně je na tom španělština jako jeden z oficiálních jazyků mnoha mezinárodních organizací. Zároveň je také jedním z nejpoužívanějších jazyků internetu. Španělsky mluví více než 300 milionů rodilých mluvčích po celém světě a ve Spojených státech je dokonce druhým nejrozšířenějším jazykem.

Jazykové dovednosti jsou zkrátka profesní dar, který se jen tak neztratí – schopnost mluvit, vysvětlovat a vyjednávat v cizím jazyce vám zajistí lepší pracovní místo a zvýší sebevědomí i plat.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články