Kde hledat technologické talenty? V Plzni a Hradci Králové

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Technologie 12. 05. 2022

Kde hledat technologické talenty? V Plzni a Hradci Králové

Nejen české technologické společnosti začínají vnímat sílící pozici Plzně a Hradce Králové jakožto vhodné lokace pro umístění svých poboček. Západ i východ Čech jsou středy výzkumu, inovací a líhní kvalifikovaných odborníků. Firmy jsou si toho dobře vědomy, a i proto nabízí platy srovnatelné s metropolitními regiony, říká Michal Košek, CEO české softwarové společnosti eMan.

Boj o technologické talenty je stále tvrdší, protože software a technologie se stávají pro podniky v celé ekonomice klíčové. O uchazeče už nesoutěží jen vývojářské firmy, ale i průmyslové a výrobní podniky, které se snaží získat stále větší podíl technologických talentů. Firmy se proto obracejí do regionů.

Nedostatek IT profesionálů řeší tuzemský pracovní trh už roky a v celém oboru je značný převis poptávky nad nabídkou IT pracovníků. České i zahraniční firmy tento fenomén vnímají, i proto se snaží své síly napínat do technologicky silných krajů, jako je ten plzeňský,“ vysvětluje situaci Michal Košek.

Tomu nahrává i univerzitní podhoubí

Firemní expanzi předchází průzkum trhu a šetření, zdali daná oblast nabízí dostatečný počet možných kandidátů na obsazení potřebných pozic. Jednou z prvních otázek budoucího zaměstnavatele je tak přirozeně, které univerzity se v oblasti vyskytují a zdali jim studijní programy nahrávají do jejich byznysových plánů. „Široké spektrum studijních oborů na Západočeské univerzitě v Plzni a královéhradecké univerzitě určitě ovlivňuje rozhodování nejen technologických firem směrem k rozšíření svého pole působení právě zde,“ dodává Košek. Samotná společnost eMan v Plzni i v Hradci Králové působí od roku 2016.

Koho firmy hledají? Od projektových manažerů pro vývojáře

Technologické firmy všech druhů a zaměření aktuálně sahají po celé paletě IT specialistů. Oproti jiným oborům zaznamenává IT i značný nadprůměr, co se týče platového ohodnocení. Řada firem nabízí za doporučení potenciálních pracovníků finanční ohodnocení v řádech desítek tisíc korun.

Softwarové společnosti i jinak technicky založené firmy aktuálně hledají od developerů přes testery až po projektové manažery. Po změně pracovních modelů způsobených pandemií se většina firem nebrání ani práci z domova,“ zakončuje Košek.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články