Messi s Ronaldem investují do vlastní bezpečnosti miliony dolarů

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
06. 05. 2022

Messi s Ronaldem investují do vlastní bezpečnosti miliony dolarů

Fotbal je dlouhodobě nejpopulárnějším sportem planety, nejlepší hráči jsou vystaveni vedle tlaku fanoušků a médii rovněž pozornosti zločineckých struktur. Již v roce 1963 došlo k únosu tehdejšího nejlepšího fotbalisty světa Alfreda Di Stéfana z Realu Madrid. Za čtrnáct let se stal obětí přepadení legendární Johan Cruyff. „Mířili mi pistolí na hlavu, byl jsem svázaný, manželka také, a děti byly v barcelonském bytě,“ popisoval ve své knize trojnásobný držitel Zlatého míče.

Téměř měsíc strávil v „péči“ únosců v roce 1981 další hvězdný útočník FC Barcelona Quini. Za únosem tehdy stála teroristická organizace Batallon–Catalan–Espanyol, toužící překazit Barceloně cestu za titulem, což se jí skutečně podařilo.

Bohužel, ataky na fotbalisty nejsou minulostí. V listopadu 2018 zaútočil třemi bombami na autobus fotbalistů Borussie Dortmund Němec Sergej W., spekulující na propad akcií fotbalového klubu. Soudem byl shledán vinným z pokusu o mnohonásobnou vraždu a odsouzen ke čtrnácti letům vězení. A po nedávné porážce s FC Liverpool 0:4 obdržel kapitán Manchesteru United Harry Maguire výhružný e-mail, jehož adresát mu sdělil, že v domě, ve kterém žije se svou snoubenkou a dvěma dcerami, je bomba.

A tak se nelze divit, že kromě trenérů, agentů, manažerů či fyzioterapeutů se po boku hvězdných, a především bohatých fotbalistů pohybují také špičkoví bodyguardi. Bezpochyby nejlepší fotbalisté milénia Lionel Messi (PSG) a Cristiano Ronaldo (Manchester United) nejsou výjimkou potvrzující pravidlo.

Muž z vězení a Pepe

V roce 2005 oslavil Lionel Messi osmnácté narozeniny a za sebou měl dvě sezóny, ve kterých nastřílel v barvách FC Barcelona ve třiceti zápasech jedenáct branek. V týmu nizozemského trenéra Franka Rijkarda sice plnil roli největší hvězdy Brazilec Ronaldinho, vedení katalánského velkoklubu, který vyhrál v sezóně 2005/2006 podruhé Champions League, ale mělo jasno v tom, že jeho roli přebere mladíček z Argentiny.

A tak se vedení rozhodlo pořídit Messimu bodyguarda – vsadilo na Daniho, který se do té doby staral o bezpečnost star španělské pop music Loquila. Dani the Red měl za sebou podle serveru DayDayNews mimořádně pestrou minulost. Svého času totiž šéfoval zločineckému gangu, a když začalo přituhovat, zmizel do zahraničí. V roce 1993 ho ale život na útěku přestal bavit, proto se nakonec vydal španělské justici. Původně byl odsouzen ke dvaceti letům vězení, za mřížemi ovšem strávil něco málo přes třetinu trestu. K Messimu nastoupil za roční plat 500 000 dolarů, během dvanácti let jeho mzda narostla na rovný milion. Do důchodu odešel v roce 2017, jako odchodné dostal od argentinského míčového kouzelníka dva miliony dolarů.

Daniho nahradil v roli „osobního“ asistenta 191 cm vysoký Pepe Costa. S Messim se znají od roku 2013, jeho syn Alvaro totiž dostal díky vynikající znalosti portugalštiny na starost novou akvizici Neymara. Náladové brazilské hvězdě měl Alvaro usnadnit první měsíce v novém působišti a otupit případné hrany mezi ním a Messim. Nejspíše se zhostil své úlohy na výtečnou, hráči si rozuměli i mimo hřiště, ostatně Messi přestoupil za Neymarem do PSG. Minulost Pepeho není ani zdaleka tak barvitá, jako tomu bylo v případě Daniho, o jeho kvalitách vypovídá fakt, že zůstal součástí Messiho týmu v novém pařížském působišti. O práci ho nepřipravil ani příběh z Montevidea, kdy před zápasem Uruguay – Argentina prolomil bezpečnostní opatření desetiletý fanoušek, který zničehonic zaklepal na dveře hotelového pokoje svého idolu, aby se mu dostalo přijetí se všemi poctami…

CR 7 sází na krajany

Cristiano Ronaldo (1985) se stal po Michaelu Jordanovi teprve druhým sportovcem, který vydělal miliardu dolarů, přesto se až do roku 2017 obešel bez služeb osobního bodyguarda. Zlom nastal v okamžiku, kdy mu teroristé Islámského státu vzkázali, že touží po jeho uříznuté hlavě. Po fotbalistově boku se objevil bývalý výsadkář portugalské armády, bojovník MMA a krotitel býků Nuno Maceres. Bezmála dvoumetrový Portugalec byl médii registrován poprvé před finále Ligy mistrů 2018 v Kyjevě, ve kterém Real Madrid porazil 3:1 FC Liverpool, poté svého movitého zaměstnavatele doprovázel i na MS v Rusku. Podle informací DayDayNews inkasoval Nuno měsíčně 125 000 dolarů, s ročním příjmem 1,5 milionu dolarů se jednalo o nejlépe placeného bodyguarda.

Po čtyřech letech strávených v Juventusu Turín oznámil loni v létě Ronaldo přestup do Manchesteru United. Jak záhy uvedl web Daily Star, byl fotbalista informován o tom, že spolu s rodinou musí počítat se zvýšenou pozorností ze strany zločinců. „Od roku 2009, kdy opustil Manchester, se toho hodně událo, region se stal rájem zločineckých gangů, které se zajímají především o nemovitosti, Ronaldo pro ně bude představovat magnet,“ prozradil utajený zdroj redakci. Server pak uvedl, že oblasti Cheschire, ve které si CR7 pořídil nemovitost, je nazývána Zlatý trojúhelník. Pozornosti zločinců se v nedávné minulosti „těšili“ Wayne Rooney, Steven Gerrard, Roberto Firmino, Romelu Lukaku či Raheem Sterling. Ronaldo reagoval angažováním speciální bezpečnostní služby, fungující čtyřiadvacet hodin sedm dnů v týdnu.

Kromě toho má Portugalec osobní strážce, když Nuna nahradili krajané, bratři Sergio a Jorge Ramalheirovi. Dvojčata v minulosti působila v řadách speciální jednotky Commandos, založené v roce 1962 v Angole. Oba spolu sloužili v Afghánistánu a věnovali se ochraně ústavních činitelů. Jejich plat není znám, nicméně aktuálně řeší neobvyklý problém. Přes své nesporné schopnosti si totiž neobnovili licenci, o nejbohatšího fotbalistu planety se tak vlastně starají v rozporu se zákonem.

Autor: Petr Bošnakov

Další články