Meta vyvíjí platformu, která by mohla nahradit Twitter

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life Technologie 15. 03. 2023

Meta vyvíjí platformu, která by mohla nahradit Twitter

Mateřská společnost Facebooku plánuje uvést na trh novou službu. Konkurovat by mohla právě sociální síti, zažívající otřesy pod vedením miliardáře Elona Muska. Informuje o tom web TechXplore.

Společnost Meta pracuje na nové službě určené pro sdílení textů, a to v rámci projektu, který je považován za potenciálního konkurenta Twitteru. Od říjnového převzetí Elonem Muskem se totiž tato platforma potýká s výpadky, propouštěním a útěkem inzerentů kvůli nedostatečnému moderování obsahu.

Dosud se ale neobjevila žádná významná alternativa k Twitteru. Politici, novináři nebo firmy tak nemají jinou možnost než nadále komunikovat prostřednictvím této sociální sítě. V návaznosti na zprávy zpravodajských webů Platformer a indické firmy Moneycontrol Meta potvrdila, že začíná pracovat na nové platformě.

„Zkoumáme potenciál samostatné decentralizované sociální sítě pro sdílení textů,“ vyjádřili se zástupci společnosti, která vlastní třeba také Instagram, v krátkém prohlášení zaslaném e-mailem. „Věříme, že tu je prostor pro samostatnou platformu, kde budou moct běžní uživatelé i veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informaci o svých zájmech.“

Aplikace společnosti Meta by měla využívat technologii umožňující propojování s uživateli na síti Mastodon a jiných platformách. Jednalo by se o jasný odklon od obvyklé praxe technologických gigantů, kdy jsou platformy jako Instagram nebo YouTube drženy za technologickými zdmi a fungují podle přísných pravidel pomocí firemních serverů.

Mastodon kupříkladu totiž běží na decentralizovaných počítačových serverech, bez ústředního řízení nebo autority, která by rozhodovala. V prosinci přitom Musk krátce zakázal na Twitteru účty, které poskytovaly odkazy na jiné platformy sociálních médií, včetně Facebooku, Instagramu a Mastodonu.

Nový ekonomický model

Po několika kolech propouštění, kdy musely odejít více než dvě třetiny zaměstnanců, funguje Twitter v omezeném režimu. To jej údajně činí zranitelným vůči výpadkům i dezinformacím a škodlivému obsahu. Jak informoval deník Wall Street Journal s odkazem na osoby blízké společnosti, v důsledku odlivu inzerentů zaznamenala síť v prosinci meziroční pokles příjmů zhruba o 40 %,.

Musk se původně snažil Twitter převést na nový model ekonomického fungování, nezávislý na reklamě. Provoz platformy mělo finančně zajišťovat předplatné. S tímto nápadem si pohrává i Meta. Dosažené výsledky jsou zatím ale spíše zklamáním.

Autor: Petr Pláteník

Další články