Najdi mi ajťáka. P.S. Dostaneš 150 tisíc

Zdroj: Liftago
Byznys 05. 04. 2022

Najdi mi ajťáka. P.S. Dostaneš 150 tisíc

Firmy už nemají kde brát, a hledají proto nové možnosti, jak získat další zaměstnance. Jednou z cest je nabízet za získaní kvalitního člověka atraktivního finanční odměnu.

Společnost Liftago hledá do svého týmu Android vývojáře nebo vyvojářku a v inzerátu slibuje, že pokud někdo sežene takového člověka, může za takové „dohození“ získat až 150 tisíc korun. Takovou částku tedy obdržíte, když doporučený člověk uspěje ve výběrovém řízení a dokončí zkušební dobu.

Takto vysoké odměny podle spoluzakladatele a ředitele Liftaga Ondřeje Krátkého dávají smysl. „Máme s Liftagem velké plány. Celkové náklady delšího hledání jsou větší než tato navýšená odměna. Chci, abychom se v Liftagu rozhodovali ekonomicky, ne podle zvyků. Dává smysl proto zvýšit odměnu za doporučení a rozvoj nových technologických i byznysových projektů urychlit,“ říká Krátký.

Firmy přitom mají čím dál tím větší problém vůbec někoho na atraktivní pozici nalákat. Největším benefitem je tradičně zvýšení mzdy. To už ale zdaleka nestačí. „V poslední době roste zájem o benefity, které se týkají péče o zdraví, jako jsou příspěvky na léky či možnost chodit k firemnímu lékaři,“ uvedl v podcastu pro FocusOn Michal Novák, manažer společnosti Profesia.cz.

Část mzdy v akciích

Známe už i několik českých firem, jako je například STRV, která mezi zaměstnance rozdělila 20 milionů ze zisku, nebo firma eMan, která před vstupem na pražskou burzu nabídla zaměstnancům privátní úpis – možností, jak lákat zaměstnance, je tedy více. Podle odborníků je to dobrý způsob, který motivuje.

„Některé zahraniční firmy, které působí v České republice, nabízejí, že část mzdy vyplatí svým lidem v akciích. Většinou jim ještě k tomu přispívají. Zaměstnanci vědí, že když se podaří splnit plán a dosáhnout výsledků, tak se firma o úspěch rozdělí,“ tvrdí Novák.

V hledání kvalitních pracovníků bude pokračovat i Liftago a nevylučuje, že odměny za zprostředkování takových zaměstnanců se budou třetím osobám zvyšovat. „Určitě si s tím budeme hrát. Každá novinka potřebuje svoje iterace a ladění,“ uzavírá Krátký.

Autor: Jiří Böhm

Další články