USA v problémech. Není kojenecká výživa

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 07. 06. 2022

USA v problémech. Není kojenecká výživa

Masivní nedostatek vyvolává pobouření a obavy, protože někteří rodiče mají problém sehnat kojeneckou výživu pro své děti. V USA potřebuje 75 % dětí umělou potravu do šesti měsíců věku, a proto je její nedostatek velkým problémem, informuje o tom web CNET.

Chybějící kojenecká výživa se stal celostátním problémem a Bílý dům se zapojil do řešení současného problému i předcházení jeho budoucím případům. Zatímco se rodiny nadále potýkají s nedostatkem, americká Federální obchodní komise (FTC) zahájila vyšetřování zjišťující, co k této krizi vedlo. FTC bude také zkoumat případné podvody, klamání nebo podvody, se kterými se lidé setkali při pokusech o nákup tohoto zboží.

22. května přistálo v Indianapolisu vojenské letadlo, které sem dopravilo speciální zásilku 500 000 lahví kojenecké výživy, a to v rámci plánu prezidenta Joea Bidena označovaného operace Fly Formula. Senát koncem minulého týdne jednomyslně schválil zákon o přístupu k dětské výživě, který zajišťuje rodinám s nízkými příjmy možnost nákupu více druhů tohoto produktu. Biden se minulý týden rovněž odvolal na zákon nutící dodavatele upřednostňovat produkci zmiňovaného sortimentu. Povolil také Pentagonu využívat komerční lety k dovozu zásob ze zahraničí.

Podle společnosti Datasembly, která se zabývá analýzou maloobchodního trhu, se k počátečnímu nedostatku mléčné výživy přidala přetrvávající omezení v dodavatelském řetězci, stahování výrobků z trhu a obavy z inflace.

Proč je nedostatek kojenecké výživy?

V září 2021 byla u kojence v Minnesotě, kterému byla podávána kojenecká výživa vyrobená společností Abbott, diagnostikována bakterie Cronobacter sakazakii, která je potenciálně smrtelná. V následujících měsících onemocněly nejméně další čtyři děti, kterým byla podávána tatáž potrava ze závodu Abbott ve Sturgisu – tři z nich Cronobacterem sakazakii a jedno Salmonellou newport. Dva kojenci v Ohiu nakonec na infekci Cronobacterem zemřeli. Další dítě bylo hospitalizováno tři týdny, než se uzdravilo.

V době, kdy probíhalo vyšetřování infekcí, obdržel Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v říjnu zprávu od bývalého zaměstnance, který tvrdil, že v továrně byly špatně dodržovány hygienické normy a záznamy byly falšovány, aby se zakryly nedostatečné kontroly kvality. Po únorové inspekci FDA v jejich továrně společnost Abbott dobrovolně stáhla z trhu několik šarží kojenecké výživy značek Similac, Alimentum a EleCare. Rovněž ukončila v této továrně výrobu.

Ve svém prohlášení z 16. května firma uvedla, že před distribucí provádí mikrobiologické testy výrobků a žádná z formulí Abbott distribuovaných spotřebitelům nebyla pozitivně testována na přítomnost Cronobacter sakazakii nebo salmonely. Dodala, že šetření Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nezjistilo žádnou souvislost mezi přípravky Abbott a onemocněním kojenců. Přesto je tato společnost největším z pouhé hrstky výrobců kojenecké výživy v USA a zásobuje více než 40 % trhu. Stažení z prodeje a uzavření továrny tak narušilo dodávky.

Vzniklá krize navíc nastartovala domácí hromadění výživy, což způsobilo její nedostatek a vedlo ke zdražování. Některé obchody, včetně CVS a Walgreens, omezily zákazníkům počet nákupů na tři umělé výživy při jedné návštěvě.

Proč je to pro USA velký problém?

Podle CDC je v USA v prvních třech měsících života výlučně kojena méně než polovina novorozenců a každému pátému je v prvních dnech podávána umělá výživa. V šesti měsících života dostává 75 % dětí nějaký takový přípravek.

Některé matky nebo děti mají s kojením potíže a kojencům je podávána umělá výživa, aby se podpořilo přibývání na váze. Náhlá změna formule může způsobit zažívací problémy a děti s alergiemi nebo určitými zdravotními potížemi vyžadují specifickou formuli.

Autor: Julie Sladká

Další články