Projekt za 7 miliard dolarů přinese Evropě vodík

Zdroj: Air Products
Ekologie 29. 08. 2022

Projekt za 7 miliard dolarů přinese Evropě vodík

V ománském Salalahu vznikne výrobna zeleného amoniaku v hodnotě 7 miliard dolarů (přes 172 miliard korun), kterou postaví společnosti Omanoil, Air Products a Acwa Power. Amoniak bude vyvážen také do Evropy, kde bude převeden na zelený vodík, který poslouží jako bezemisní zdroj energie.

Air Products se společnostmi Acwa Power a Omanoil se dohodly na výstavbě výrobny zeleného vodíku v ománském Salalahu v hodnotě 7 miliard dolarů, která bude poháněna elektrickou energií z obnovitelných zdrojů. Vyrobený zelený vodík bude vázaný do amoniaku, aby se mohl snadněji distribuovat na mezinárodní trhy. Počítá se také s dodávkami do Evropy, kde bude amoniak uvolněn zpět na bezemisní vodík a využit pro čistou mobilitu.

Projekt je součástí strategie Ománské vize 2040, která chce využit energii ze slunce a větru na elektrolýzu vody a vyrobený zelený vodík bude dodávat globálním zákazníkům. Zařízení bude rovným dílem vlastněno partnery projektu a odběratelem vyrobeného zeleného čpavku bude společnost Air Products, která investuje další miliardy dolarů do distribuční infrastruktury. 

Uzavření významné dohody komentoval Seifi Ghasemi, předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Air Products, slovy: „Jsme potěšeni a poctěni, že můžeme spolupracovat s vládou Ománu na rozvoji tohoto multimiliardového projektu výroby zeleného vodíku a učinit další významný krok v dekarbonizaci světa.“

Státy na Arabském poloostrově se připravují na přechod k bezemisní ekonomice a plánují se stát globálním exportérem zeleného vodíku a čpavku. Masivně investují do obnovitelných zdrojů, které chtějí využívat pro výrobu těchto bezemisních nosičů energie. Díky slunečním a větrným podmínkám v regionu a potřebným investicím k tomu mají výborné předpoklady.

Jenom společnost Acwa Power má v provozu nebo výstavbě 65 projektů s investiční hodnotou 67,6 miliardy dolarů (přes 1,6 bilionu korun), které mají výrobní kapacitu přes 43 GW elektřiny. V Saúdské Arábii staví ve spolupráci se společností Air Products podobné zařízení na výrobu zeleného čpavku v rámci projektu Neom. Bude poháněno více než 4 GW obnovitelné energie a již v roce 2025 by se v něm mělo ročně vyrábět 1,2 milionu tun amoniaku.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články