Severokorejští hackeři loni ukradli 400 milionů dolarů v kryptoměnách

Zdroj: Pixabay
Technologie 22. 01. 2022

Severokorejští hackeři loni ukradli 400 milionů dolarů v kryptoměnách

Severokorejští hackeři ukradli v loňském roce prostřednictvím kybernetických útoků kryptoměny v hodnotě přibližně 400 milionů dolarů (bezmála 10 miliard korun), uvedla blockchainová datová platforma Chainalysis.

Na Pchjongjang se vztahuje řada mezinárodních sankcí kvůli vývoji atomové bomby a balistických raket, ale podle serveru TechXplore si Severní Korea vybudovala také kybernetické kapacity s armádou tisíců dobře vyškolených hackerů, kteří získávají peníze na financování státních zbrojních programů.

V roce 2021 provedli hackeři sedm útoků na kryptoplatformy, při nichž extrahovali aktiva z „horkých peněženek připojených k internetu“ a přesouvali je na Severokorejci kontrolované účty, uvádí experti z Chainalysis.

„Jakmile Severní Korea získala prostředky do své péče, zahájila pečlivý proces praní špinavých peněz, aby je zakryla a zpeněžila,“ uvedla Chainalysis ve zprávě zveřejněné na svých internetových stránkách.

„Tyto složité taktiky a techniky vedly mnoho bezpečnostních výzkumníků k tomu, že kybernetické aktéry Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) charakterizovali jako pokročilé trvalé hrozby,“ uvádí se dále v analýze Chainalysis.

Zpráva upozornila na vzestup skupiny Lazarus Group, která se proslavila v roce 2014, kdy byla obviněna z hackerského útoku na společnost Sony Pictures Entertainment v pomstě za satirický film The Interview, který zesměšňoval vůdce Kim Čong-una.

Zdroj: YouTube FocusOn

Od roku 2018 skupina každoročně ukradla a vyprala obrovské částky virtuálních měn, obvykle přesahující 200 milionů dolarů (necelých 5 miliard korun).

Hackeři se zaměřují také na nejrůznější kryptoměny, přičemž bitcoin, největší digitální měna na světě, tvoří pouze čtvrtinu ukradených aktiv.

„Rostoucí rozmanitost ukradených kryptoměn nutně zvýšila složitost operace praní kryptoměn KLDR,“ uvedla Chainalysis.

Severokorejský kybernetický program se datuje přinejmenším do poloviny 90. let, od té doby se ale rozrostl na šestitisícovou kybernetickou jednotku, známou jako Bureau 121, která operuje z několika zemí včetně Běloruska, Číny, Indie, Malajsie a Ruska, uvádí zpráva americké armády z roku 2020.

Spojené státy minulý týden uvalily na Severní Koreu nové sankce poté, co Pchjongjang 5. a 11. ledna provedl testy tzv. hypersonických raket.

Minulý pátek jihokorejští a japonští představitelé uvedli, že Severní Korea vystřelila neidentifikovaný projektil směrem na východ v rámci třetího podezřelého zbrojního testu během necelého týdne.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články