UFC: Dojná kráva v kleci

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 19. 11. 2022

UFC: Dojná kráva v kleci

Mezi nejdynamičtěji se rozvíjející sporty patří bezpochyby MMA, přičemž bojům v kleci vládne jednoznačně organizace Ultimate Fighting Championship (UFC), mezi jejíž největší hvězdy patří od léta i šampión polotěžké váhy Jiří Procházka. Specializovaný server bloodyelbow.com zveřejnil před časem zprávu pro investory vydanou společností Moody’s, podle které od 1. dubna 2021 do 31. března 2022 dosáhly příjmy UFC hranice jedné miliardy dolarů.

Ve srovnání s předchozím obdobím se jedná o dvojciferný nárůst, podle ratingové agentury je na „vině“ konec proticovidových opatření ve většině zemí světa, byť v roce 2019 činily příjmy ze vstupného jen 12 %. Podle CAGR (Compoud Annual Growth Rate) neboli složené roční míry růstu poskytující konstantní míru návratnosti v průběhu časového období roste UFC od roku 2005, ve kterém činily příjmy 48,3 milionu dolarů, v průměru o 21 %.

Snový rok

Majitelem UFC je Endeavour Group Holdings, Inc., se sídlem v kalifornském Beverly Hills. V čele organizace stojí CEO Ari Emanuel a výkonný ředitel Patrick Whitesell. Před časem informoval vlivný deník Wall Street Journal o loňském platu bosse Ariho v hodnotě 308 177 233 dolarů. Jde o nejvyšší příjem jakéhokoli ředitele S&P 500, což je akciový index zahrnující akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA, přičemž akcie jsou váženy podle tržního podílu. Finančního strádání se nemusí obávat ani Patrick Whitesell, který inkasoval 123 milionů dolarů. UFC je proto nikoli neprávem nazýváno dojnou krávou Endeavouru.

Jak se nechal slyšet Ari Emanuel, organizace má za sebou nejlepší rok ve své osmadvacetileté historii. Finanční ředitel Jason Lublin hovořil o tom, že „výnosy meziročně stouply o 30 % a bylo uzavřeno 14 nových dohod ohledně mediálního partnerství“. Vedle toho hovořil o lukrativních sponzorských smlouvách, například společnost Crypto.com přispěla částkou 175 milionů dolarů.

Velmi potěšující čísla přináší pro majitele rovněž EBITBA neboli hrubý provozní zisk před započtením úroků, daní a odpisů. V roce 2005 činil 6,7 milionu dolarů, loni 423 milionů, což se rovná 63násobku.

Spořivý Ari

Zatímco se bossové radují, bojovníci vyjadřují v čím dál tím větší míře nespokojenost se svým finančním ohodnocením. Zatímco totiž například v NBA či NFL jde směrem k hráčům 50 % příjmů, v případě UFC se jedná maximálně o 20 %, přičemž v této částce jsou započteny nejen honoráře fighterů, ale také náklady na pojištění, cestování či dopingové testy USADA. Mimochodem, Jiří Procházka se musí UFC docela prodražit, mistr světa byl totiž do konce října testován 51x, z toho 24x během září, v tomto ohledu nemá mezi bojovníky konkurenci. Jeden z fighterů to komentoval slovy, že USADA to dělá s cílem dát Procházkovi bundu, kterou si zaslouží každý, kdo projde více než 50 testy.

Ari Emanuel se brání výtkám tvrzením, že příjmy fighterů stouply od roku 2005 o 600 %. Argument, že příjmy UFC nabobtnaly za stejnou dobu o více než 1700 %, odmítl komentovat s tím, že je potřeba investovat. Jeho slova potvrdil také web bloodyelbov.com, zatímco v roce 2005 byl minimální příjem bojovníka za zápas 2000 dolarů a stejná částka se platila za výhru, aktuálně se jedná v obou případech o částku 12 000 dolarů, rovnající se šestinásobku. New York Post pak přišel s informací, podle které inkasovali fighteři UFC v prvním roce existence organizace celkem 4,3 milionu dolarů, což se při 80 zápasech ročně rovnalo průměrnému příjmu 27 500 dolarů. V roce 2019 se konalo 517 zápasů, průměrný plat jedince se vyšplhal na 145 067 dolarů, což je více než pětinásobek. A zatímco v roce 2005 pozřely výplaty 4,4 milionu dolarů, loni se jednalo o 178 milionů dolarů. Na druhou stranu, přes bombastičnost čísla se ovšem jednalo o pouhých 18 % z celkových příjmů.

Jako vcelku humorný se jeví argument Ari Emanuela, že v období dvanácti měsíců počínaje dubnem 2020 byl podle Forbesu nejbohatším sportovcem světa se ziskem 180 milionů dolarů bojovník UFC Connor McGregor, Ir porazil o 50 milionů dolarů druhého Lionela Messiho. Vtip je v tom, že ze zmiňované částky inkasoval Connor 150 milionů za prodej své whisky Proper No. Twelve, 8 milionů dodali sponzoři, zbytek vydělal prohrou s Dustinem Poirerem. Ari Emanuel ovšem argumentoval v rozhovoru pro Variety skutečností, že na ceně Connorovy whisky se podepsaly právě jeho úspěchy v UFC a marketingová podpora ze strany organizace.

Gigantické nůžky

Honoráře bijců jsou včetně bonusů výhradně v kompetenci prezidenta UFC Dany Whitea. Smlouvy se podepisují na konkrétní počet zápasů, pokaždé je stanovena pevná částka plus případný bonus. A tak například v červenci 2020 inkasoval debutující Jiří Procházka poté, co při své premiéře knokautoval v první minutě druhého kola na ostrově Yas Island Volkana Oezdemira, za výkon večera odměnu 50 000 dolarů. Podle webu televize Nova získal náš šampión letos v létě stejnou bonusovou částku poté, co v Singapuru v zápase o titul mistra světa polotěžké váhy „uškrtil“ těsně před koncem Brazilce Glovera Teixeiru.

Jak informuje server en. as. Com, výplaty jsou na základě smlouvy rozděleny do tří kategorií. Nejnižší úroveň je od 12 000 do 30 000 dolarů, nejvyšší od 500 000 do 3 milionů dolarů. Existují ovšem výjimky potvrzující pravidlo, hvězdný Connor McGregor porazil v roce 2020 za 30 milionů dolarů Donalda Cerrona, o rok později činil jeho honorář po prohře s Dustinem Poirerem 22 milionů dolarů. Za dva zápasy si tedy vydělal 52 milionů dolarů. Na druhou stranu, jedná se o menší částku, než jakou požadoval boxerský mistr světa v těžké váze Tyson Fury za zápas s Olexandrem Usykem. Za to, že dle svých slov„zbaví ukrajinského vandráka titulů“, žádal honorář 50 milionů liber, což se rovná částce 56,5 milionu dolarů.

Autor: Petr Bošnakov

Další články