Ukrajinská ekonomika se propadla o třetinu

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 24. 02. 2023

Ukrajinská ekonomika se propadla o třetinu

Zpravodajská agentura Bloomberg informovala, že se ukrajinská ekonomika v roce 2022 meziročně propadla o 33 %. Celkové válečné škody přesahují 136 miliard dolarů. Ruský způsob válčení vedl k tomu, že nejvíce škod je na bytové zástavbě civilního obyvatelstva. Ukrajině se daří financovat obranu své země. Od vypuknutí války si zajistila 51 miliard dolarů v podobě dluhopisů, půjček a grantů. 

Přestože již probíhají jednání řešící poválečnou obnovu ukrajinské ekonomiky, boje nejsou zdaleka u konce. Naopak. Je teď téměř jisté, že negativní důsledky Ruskem vyvolané války se budou projevovat i v roce 2023. Ukrajinská centrální banka odhaduje stagnaci ekonomiky, tedy její setrvání hluboko pod válečnou úrovní.

Pozitivní vliv na celkový vývoj válkou zničeného hospodářství bude mít kromě spolupráce se spojenci i očekávané oživení poptávky a uklidnění nálady na trzích. Konkrétní výhled je v tuto chvíli dle očekávání nemožné dát, ve hře je mnoho rizik.

Ruské řádění stálo Ukrajinu zatím 136 miliard dolarů

Obrovské škody jsou způsobeny ruským vedením války, kdy se neštítí raketových útoků na rezidenční oblasti. Dle odhadů dosahují celkové válečné škody na Ukrajině 136 miliard amerických dolarů. Více než 50 miliard odpovídá škodám způsobeným na bytové zástavbě. Ruské útoky se zaměřují i na infrastrukturu, kde škody činí zhruba 36 miliard dolarů.

Válka nenávratně poškodila i životní prostředí, s trvalými následky na flóře i fauně. Jedná se o obrovské plochy země, ze kterých jsou minová pole. Ze zkušeností víme, že náprava bude trvat desetiletí. Celková částka udávající válečné škody přitom nezahrnuje nevyčíslitelné oběti lidských životů.

Peníze až na prvním místě

Finance jsou klíčovou oblastí válečného úsilí. „Ukrajinské vládě se dle údajů tamního ministerstva financí podařilo během roku 2022 zajistit přes 51 miliard dolarů skrze vydané dluhopisy, sjednané úvěry a granty,“ uvádí hlavní ekonom Roklenu Pavel Peterka.

Ukrajinská a americká centrální banka a USA přispěly každý po dvanácti miliardách dolarů, zhruba osm miliard dolarů pak připadá na nákup dluhopisů a úvěrů ze strany EU. Ve stejné výši se Ukrajině podařilo prodat válečné dluhopisy.

Přestože ukrajinská centrální banka v lednu 2023 poprvé od začátku konfliktu nevydala válečné dluhopisy, problém sehnat finance potřebné na obranu zatím získat nemá. Ze strany investorů je stále zájem.

Poválečná obnova země

Většina českých firem (tři pětiny členů Svazu průmyslu a dopravy) má zájem o to, podílet se na poválečné obnově Ukrajiny. Příležitosti se nabízí obrovské, zejména pro strojírenství, které v současné době musí čelit poklesu zakázek. Česko už má na Ukrajině dokonce svůj region pro poválečnou obnovu. Rozdělení země vyplynulo z jednání mezi západními spojenci a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Ukrajina však muset představit konkrétní plány na vytvoření právního státu, reformu soudnictví a další opatření, která jsou nezbytná k odstranění tamější korupce.

Autor: Alena Burešová

Další články