Už žádné zapínání kamery při videohovorech. Používat budeme avatary

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life Technologie 28. 10. 2022

Už žádné zapínání kamery při videohovorech. Používat budeme avatary

Mark Zuckerberg představil další funkci pro svůj miliardový projekt. Má v plánu vytvořit avatary, kteří nás budou zastupovat při videohovorech – a budou vypadat přesně jako my. Funkci Zuckerberg světu odhalil poté, co oznámil partnerství s Microsoftem. Vyřeší tento nápad problém (ne)oblíbené práce na dálku? Informuje o tom web Fortune.

Home office a práce na dálku jsou dnes pro mnoho firem denním šálkem kávy. Podepsala se na tom i pandemie koronaviru, která nás téměř na dva roky zavřela doma, a my se tak museli naučit dělat porady, pracovní schůzky a všelijaké meetingy z pohodlí našich vlastních domovů. Obliba home officu však přetrvala i nadále, což dělá vrásky především nespokojeným šéfům, jejichž dálkoví pracovníci mají tendenci připojovat se k videohovorům s vypnutými webovými kamerami.

Fakt, že šéfové preferují zaměstnance, které vidí osobně, je prokázán už dlouho. Podle průzkumu společnosti Microsoft, která se dotazovala 20 000 respondentů, většina zaměstnavatelů pravidelně zpochybňuje úroveň produktivity svých dálkových pracovníků. A mnoho z nich dokonce u zaměstnanců sleduje metriku produktivity, včetně aktivního času online, přestávek na klávesnici a doby trvání napsání e-mailu.

Vylepšený režim vypnuté kamery

Přesně tuto problematiku by mělo podle Zuckerberga Metaversum řešit. „Můžete se vyjadřovat a reagovat, ale nejste před kamerou. Je to jako vylepšený režim vypnuté kamery,“ uvedl Zuckerberg. Podle něj uvidíte pouze avatara, který bude vypadat přesně jako vy – bude mít stejný tón pleti, účes a oblečení. Virtuální setkání se tak budou skládat z avatarů zaměstnanců firmy a ti mezi sebou budou komunikovat v něčem, co se dá nazvat „třetí režim“. Vaše kamera sice bude zapnutá, ale ostatní uvidí pouze vašeho digitálního dvojníka.

O svých plánech přivést do Metaversa avatary promluvil Mark Zuckerberg minulý týden během konference Meta Connect 2022. Informaci oznámil ve svém hlavním proslovu, ve kterém mimo jiné zmínil spolupráci se společností Microsoft. Ve virtuální realitě Metaversa se tak budeme moci setkat i s aplikacemi, jako jsou Microsoft Teams nebo Microsoft 365. „Vzniknou tak sjednocené digitální kanceláře, které mají velký potenciál výrazně zlepšit distribuovanou práci,“ komentuje Zuckerberg.

Budoucnost s časovým omezením

I když se někteří odborníci obávají masového příklonu k Metaversu, především z důvodu neznámých důsledků na naše zdraví, podle Cathy Hackl, futuristky a odbornice na metaverze, je velmi nepravděpodobné, že bude Metaversum tak všeobjímající. „V zaměstnání vás nemohou virtuálně pohostit koktejlem,“ sdělila Hackl. Podle ní bude nejlepší, když se schůzky, které závisí na hlubším propojení nebo budování týmu, budou provádět osobně.

Zaměstnavatelé by tak sice měli radost, že mohou vidět své pracovníky „živě“ na home officu (a to i za cenu toho, že jeden propracovaný headset stojí stejně jako Peloton bike), ale všechno má své hranice. Podle Cathy Hackl byste i s těmi nejpokročilejšími VR zařízeními měli strávit nejdéle 45 minut. „Neumím si představit takový VR šestihodinový hovor,“ dodává Hackl.

Autor: Lenka Hrušková

Další články