Vlastimil Nigrin: Zrušit stavební spoření by nebyl správný krok

Zdroj: ČSOB
Lidé 21. 09. 2022

Vlastimil Nigrin: Zrušit stavební spoření by nebyl správný krok

Stavební spoření přináší stále zajímavý výnos při prakticky nulovém riziku, vklady jsou pojištěny až do výše 100 tisíc eur. Navíc s sebou nese benefity nejen pro lidi, ale i státu. Je zdrojem financování bytových potřeb obyvatelstva, tedy napomáhá soběstačnosti a vlastní odpovědnosti obyvatel, říká Vlastimil Nigrin, místopředseda představenstva Hypoteční banky a člen představenstva ČSOB Stavební spořitelny.

Mělo by se stavební spoření zrušit?

Stavební spoření vnímáme jako tradiční a bezpečný spořicí produkt pro Čechy. Přináší řadu výhod, jakými jsou státní podpora či zhodnocení úspor. Klientské vklady jsou navíc pojištěny. Stavební spoření přináší benefity nejen lidem, ale i státu. Je zdrojem financování bytových potřeb obyvatelstva, tedy napomáhá soběstačnosti a vlastní odpovědnosti obyvatel. Všechny úvěry a značná část úspor směřují k financování bytových potřeb, kde mají související ekonomické činnosti (zejména stavebnictví) vysokou míru makroekonomického multiplikačního efektu s pozitivním vlivem na zaměstnanost a daňové výnosy.

Výhody a přínos stavebního spoření za svou třicetiletou historii můžeme vidět všude kolem sebe – v české společnosti i ekonomice. I proto věříme, že budoucnost tohoto produktu je jasná a je jednou z klíčových jistot podporovaných státem i pro budoucí generace.

Když porovnáme stavební spoření a klasickou hypotéku, jaké jsou výhody a nevýhody úvěru ze stavebního spoření?

Úvěr ze stavebního spoření má garantovanou výši úrokové sazby po celou dobu splácení úvěru. Mnoho klientů může v současné době rostoucích sazeb získat nižší sazbu úvěru ze stavebního spoření než v případě sjednání hypotéky.

Je to tedy i nyní vhodný způsob spoření? 

Je to vhodný nástroj pro spoření vlastních prostředků k získání úvěru na bydlení. Zajímavý výnos při prakticky nulovém riziku, vklady jsou pojištěny až do výše 100 tisíc eur (necelých 2,5 milionu korun – pozn. red.).

A jaké jsou výhody a nevýhody stavebního spoření od ČSOB Stavební spořitelny?

Nyní je možné sjednání stavebního spoření bez vstupního poplatku až do 5 milionů korun. Úspory je možné využít po 6 letech na cokoliv, včetně státní podpory. Navíc už dva roky od zahájení spoření může klient získat nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření s garantovanou sazbou 4,5 procenta. K tomu je roční zhodnocení vkladů při současné nabídce ČSOB Stavební spořitelny až 6,6 procenta.  Nezapomínejme na státní podporu ve výši až 2000 korun ročně. Příspěvky lze vkládat pravidelně i jednorázově a samozřejmě vklady jsou pojištěny až do výše 100 tisíc eur

Jsou mezi bankami nabízejícími stavební spoření velké rozdíly, neboje je v podstatě jedno, kterou banku si vybereme?

Stavební spořitelny nabízejí produkt stavebního spoření, který se řídí zákonem o stavebním spoření, a tudíž základ produktu je u všech spořitelen podobný. Nabídky se mohou lišit aktuálními marketingovými akcemi – klient může získat prémie ve výši v řádu tisícikoruny nebo až dvoutisícikoruny za sjednání produktu, případně nějakou jinou finanční nebo věcnou odměnu. Nabídka stavebka bývá výhodnější pro klienty, kteří si u mateřské banky sjednají běžný účet.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory