Vlastníte SUV? Vypustíme vám pneumatiku!

Zdroj: Pixabay
Ekologie 01. 08. 2022

Vlastníte SUV? Vypustíme vám pneumatiku!

Anonymní skupina Tyre Extinguishers, bojující proti změně klimatu, od tohoto března vypustila podle agentury Bloomberg pneumatiky téměř 6,5 tisíce vozů SUV v Rakousku, Kanadě, Francii, Německu, na Novém Zélandu, v Nizozemsku, Švédsku, Velké Británii a USA. Dorazí i do Česka?

Vyjdete z domu za slunečného víkendového rána a těšíte se, až se svým benzinovým vozem pojedete vykoupat. Chystáte se zapnout motor a vyrazit na cestu, když si všimnete letáku, který uvízl pod stěračem a stojí na něm: „Vypustili jsme vám pneumatiku. Budete se zlobit, ale neberte si to osobně. Nejde o vás, jde o vaše auto…“

To je vzkaz od anonymní skupiny pojmenované Tyre Extinguishers. Jaký je její cíl? Upozornit na vliv vozidel poháněných benzinem na změnu klimatu a znečištění ovzduší. Pokud by vozy SUV byly samostatnou zemí, v loňském roce by se umístily na šestém místě na světě, co se týče emisí, a to s více než 900 miliony tun CO₂.

„Chceme rozšířit toto hnutí do té míry, aby bylo nemožné vlastnit SUV ve velkých městských aglomeracích,“ uvedl pro Bloomberg mluvčí skupiny Tyre Extinguishers.

Aktivisté jsou vidět i na formuli 1 nebo Tour de France

Tyre Extinguishers nejsou sami. Zatímco politici váhají s klimatickou politikou, která by odpovídala vědeckým poznatkům, někteří občané jdou za hranice pokojných protestů, aby byli slyšet. V červenci se aktivisté ze skupiny Just Stop Oil přilepili na rámy obrazů v uměleckých galeriích ve Velké Británii a pronikli na trať prvního kola Velké ceny Velké Británie formule 1. V červenci také francouzská skupina Derniere Renovation přerušila cyklistický závod Tour de France. V loňském roce skupina Insulate Britain narušila dopravu ve městech a na dálnicích ve Spojeném království.

Všechny tyto aktivistické skupiny vycházejí z taktiky zpopularizované Extinction Rebellion (XR), která byla založena ve Velké Británii v roce 2018 a nyní působí jako zastřešující organizace pro různé globální skupiny. V červenci členové skupiny Doctors for XR rozbili sklo v londýnské kanceláři finančního gigantu JP Morgan Chase & Co. V dubnu se aktivisté skupiny Scientist Rebellion připoutali řetězy ke dveřím kanceláře JP Morgan Chase v Los Angeles.

Zatím vítězí pokojné protesty. To se ale může změnit

Převážná většina protestů proti klimatu zůstává pokojná. O uplynulém víkendu aktivisté z organizací Extinction Rebellion, Just Stop Oil a Insulate Britain pochodovali k britskému parlamentu, aniž by způsobili jakoukoli škodu na majetku. Ale zatímco většina politických představitelů agresivnější výpady XR odsuzuje, někteří tvrdí, že mohou účinně pohnout politikou. Zac Goldsmith, člen britské Sněmovny lordů a ministr pro Tichomoří a mezinárodní životní prostředí, řekl BBC, že to, co tito aktivisté dělají, „může být otravné, ale funguje to“.

K tomuto závěru dospěl také Andreas Malm, docent na Lundské univerzitě, ve své knize How to Blow Up a Pipeline (Jak vyhodit potrubí do povětří) z roku 2021. Stručně v ní rozebírá historii masivních společenských změn a dochází k závěru, že samotné pokojné protesty se málokdy podaří uskutečnit.

Ačkoli jsou Tyre Extinguishers skutečně novou skupinou, existovaly již předchozí verze, sahající až do roku 2007. Ve Švédsku skupina nazvaná „Indiáni betonové džungle“, jejímž členem byl i Malm, vyfoukla 1 500 vozů SUV. „Vládnoucí třídy se opravdu nenechají přemluvit k akci,“ píše ve své knize Malm. „Hnutí se musí naučit narušovat zaběhnuté pořádky.“

Malmův vzkaz ostatním klimatickým aktivistům nemůže být jasnější: „Poškozujte a ničte nová zařízení emitující CO₂. Vyřazujte je z provozu, rozebírejte je, demolujte, spalujte, vyhazujte do vzduchu. Ať kapitalisté, kteří stále investují do ohně, vědí, že jejich majetek bude zničen.“

Toto uvažování není pro protestující mainstream. Ve skutečnosti věnuje téměř třetinu své knihy oslovení klimatických aktivistů, kteří jsou striktními zastánci pokojných protestů – což je přístup podložený některými výzkumy. Jedna studie z roku 2018 zjistila, že když se protestující se silnou veřejnou podporou svých názorů změní v násilníky, lidé je mohou vnímat jako vandaly. Jinými slovy, použití násilí představuje riziko ztráty spojenců v klimatických záležitostech.

Začnou klimatická hnutí páchat sabotáže?

Pro ty, kteří se vydávají méně vyšlapanou cestou, je však cílem upoutat pozornost výslovně proto, že rozumné kroky vedoucí k řešení krize selhaly. Pokud se vás klimatické změny ještě nedotýkají – vlny veder způsobující tání silnic, prohýbání železničních tratí a rušení letů, povodně, které ničí mosty a úrodu, hurikány, které odnášejí budovy a narušují těžbu ropy –, chtějí tito novodobí aktivisté docílit toho, abyste krizi nemohli ignorovat.

Lze klimatické spravedlnosti dosáhnout jinak, například pokojným protestem nebo legislativou? „Musíme vyzkoušet všechno,“ říká mluvčí. „Je však jasné, že klimatické hnutí musí přijmout sabotáž ve velkém. Znečišťování se nezastaví. Emise stále rostou. Pochodujeme vstříc smrti.“ Přesto skupina nemá dobrou odpověď na otázku ohledně vypouštění vzduchu z pneumatik, které by mohly být potřeba v případě lékařské pohotovosti, nebo jak může cílení na vozy SUV ovlivnit osoby se zdravotním postižením (jak se stalo v Kalifornii).

Skupina Tyre Extinguishers uvádí, že v současné době má 50 orgaizací po celém světě, kterým na svých webových stránkách poskytuje „inspiraci“ v podobě obrázků k identifikaci vozidel SUV, videa o tom, jak vypouštět vzduch z pneumatik, a letáku „Je to vaše auto“ v 10 jazycích. Konečným cílem skupiny je „zákaz SUV v městských oblastech, poplatky za znečištění, které by SUV zdanily, a masivní investice do bezplatné a komplexní veřejné dopravy“, uvádí se v prohlášení. „Dokud to však politici neuskuteční, budou akce Tyre Extinguishers pokračovat.“

Autor: Jiří Böhm

Další články