Aktuální průzkum tvrdí – devět z deseti českých investorů prodalo své startupy se ziskem

Zdroj: Pixabay
Ekonomika 17. 04. 2023

Aktuální průzkum tvrdí – devět z deseti českých investorů prodalo své startupy se ziskem

Českým investorům do startupů se dařilo. Téměř devět z deseti dokázalo své prostředky zhodnotit, pro dvě pětiny z nich je to nejvýhodnější forma investování. Investoři věří AI a fintechu.

Pro českou veřejnost je start-up synonymem „pokusu omylu“, kdy velké procento z nich končí do několika let. Nový průzkum investiční skupiny DEPO Ventures ve spolupráci s advokátní kanceláří HAVEL & PARTNERS, agenturou CzechInvest a CzechCrunchem však přinesl opačnou zprávu. Investice do start-upů končí převážně úspěchem. Způsob, jak ochránit své prostředky před ohněm inflace?

Úspěšná startupová statistika

Zdá se. Zhruba dvě pětiny investorů (čtyřicet jedna procent) považují výkonnost investic do startupů za vyšší nebo totožnou s ostatními třídami aktiv. Krizový rok vyhodnotilo mnoho investorů jako správný čas k prodeji podílů, exit uskutečnily dvě pětiny z nich. A zadařilo se. Naprostá většina (osmdesát šest procent) z nich prodalo svůj podíl se ziskem. Nejčastěji (padesát jedna procent) se investice zhodnotila jedenkrát až pětkrát. Téměř 12 procent na ní dokonce vydělalo více než desetinásobek.

Přepálené valuace potrápily, letos zmizí

Na jednoho investora připadá v průměru osm investic do startupů, loni každému z nich v průměru přibylo 2,6 investice. A to přesto, že téměř polovina investorů tvrdí, že je loni trápily vysoké valuace startupů. Celkově však rok 2022 ohodnotili z pohledu kvality a dostatku startupů, kvality investičního prostředí a výkonnosti portfolia jako lepší průměr.

Letos mohou přijít dobré investiční příležitosti

Přestože celkový investiční apetit klesl v tomto roce o jednu pětinu, na investice do rizikového kapitálu to nemá vliv, naopak. Zhruba dvě třetiny dotázaných investorů uvedly, že letos plánují investovat na stejné úrovni, výrazně více plánuje investovat šestnáct procent investorů, méně než loni pak třináct procent dotázaných investor

„Většina je dlouhodobě spokojena s výnosy svých venture capital investic, přičemž drtivá většina z nich svou investici byla schopna alespoň minimálně zhodnotit,“ říká Jaroslav Baier, counsel v advokátní kanceláři HAVEL & PARTNERS. Zároveň však upozorňuje, že investoři budou kvůli současné krizi klást daleko větší nároky na to, aby startupy měly aktuálně již skutečnou hodnotu. „Budou si investice pečlivěji prověřovat a hledat opravdu odolné firmy, které mají prokazatelný byznysový či inovační potenciál.

Podle investičních profesionálů mohou letos přijít dobré investiční příležitosti. V těžkých časech vznikají nejlepší investiční příležitosti, takže pokud někdy uvažujete o investování, tak je to teď. V současné době vidíme více kvalitních investičních příležitostí a podmínky pro investory jsou lepší než v posledních letech říká Petr Šíma, partner DEPO Ventures.

Andělské investování není pro každého

Andělské investování není pro každého. Podle průzkumu vkládají peníze do startupů v rané fázi zpravidla podnikatelé (8,9 %), významnou část tvoří investoři na plný úvazek (17,8 %). Sedm procent z nich jsou pak samotní zakladatelé startupů. Investoři nejčastěji pomáhají zakladatelům se získáním finančních prostředků, s obchodním rozvojem a provozem firmy. „Úspěšní zakladatelé podporují vznik nových startupů podobně jako dříve v Estonsku. Čím více úspěšných startupů zde bude, tím více přibyde andělských investorů,“ dodává Šíma.

Andělské investování bývá obvykle vnímáno jako individuální. Podíl investorů, kteří investují napřímo, se však rok od roku snižuje. Investoři nejčastěji způsoby kombinují. Skrze fond investují dvě pětiny respondentů a téměř polovina z nich někdy využilo syndikát s ostatními andělskými investory.

Průměrná investice se pohybuje mezi 25 a 50 tisíci eur (600 tisíc až 1,2 milionu korun), více než čtvrtina respondentů investuje více než 100 tisíc eur (2,4 milionu korun) na jednu startupovou společnost. 

„Česko v počtu startupů na hlavu stále zaostává za zeměmi západní Evropy. Nápadů tu ale není málo. Chuť andělských investorů podporovat životaschopné nápady roste. Bez finanční podpory, bez mentorství a bez přístupu k sítím kontaktů se však startupy stěží posunou z rané fáze dál,říká Petr Kopeček, ředitel Odboru startupů z agentury na podporu podnikání CzechInvest.

Umělá inteligence u investorů boduje nejvíc

Nejvíce investované oblasti jsou umělá inteligence AI (54 %), fintech (48 %) a healthtech (35 %). Jednotlivá odvětví jsou však většinou pokrytá rovnoměrně. Investoři se obvykle nezaměřují na jeden segment, ale mohutně diverzifikují. „Vzhledem k situaci na blockchainovém trhu se nepřekvapivě loni prudce (o 15 procentních bodů) propadl zájem o startupy, které se zaměřují na technlogii blockchain,“ poukazuje Šíma.

Startupy lákají nové investory, ale potřebují pomoct

Skoro čtvrtina dotázaných respondentů loni uskutečnila svou první investici. K nejčastějším důvodům, proč lidé do startupů neinvestují, patří kapitálová náročnost (42,5 %), vysoké riziko (37,5 %), případně nevědí, jak na to (32,5 %). Více než polovina investorů by do startupu investovala, pokud by měli více informací.

Případnou pomoc při identifikací vhodných startupů by ocenila většina z nich (83 %). Nejčastěji by investovali tisíce eur, mezi respondenty byli však i tací, kteří by investovali výrazně více. Volný kapitál v Česku bezesporu je.

Autor: Alena Burešová

Další články