Asijské akcie rostou. Projevuje se inflace v USA a EU

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekonomika 29. 05. 2024

Asijské akcie rostou. Projevuje se inflace v USA a EU

Od pondělí šly asijské akcie nahoru. Způsobili to investoři, kteří se připravovali na náročný týden plný zásadních údajů, především na klíčovou zprávu o inflaci v USA. Informuje o tom agentura Reuters.

Svátky ve Spojených státech amerických a Velké Británii způsobily, že obchodování před pátečními údaji o jádrových výdajích na osobní spotřebu (PCE), což je Federálním rezervním systémem (Fed) preferovaný ukazatel inflace, bylo slabé.

Údaje o spotřebitelských cenách a cenách výrobců naznačují, že jádrová inflace PCE po silném začátku roku v dubnu ztratila dynamiku. Ve skutečnosti očekáváme, že jádrový index meziměsíčně postoupí o 0,22 % oproti 0,32 % v březnu a původnímu odhadu 0,25 %,“ konstatují analytici TD Securities. „Rovněž očekáváme, že hlavní index vzroste o 0,23 %, zatímco superjádrový pravděpodobně ochladne na 0,26 %.“

Evropa uvolňuje, USA čekají

V pátek budou zveřejněny údaje o inflaci v eurozóně a očekávané zvýšení na 2,5 % by nemělo zabránit Evropské centrální bance v uvolnění její politiky v následujícím týdnu. Tvůrci měnové politiky Piero Cipollone i Fabio Panetta o víkendu naznačili blížící se snížení úrokové sazby, zatímco trhy indikují 88% šanci na uvolnění na 3,75 % od 6. června.

Bank of Canada by také mohla příští týden zmírnit svou politiku, zatímco Fed podle všeho na svůj první krok počká až do září. Šéf japonské centrální banky (BOJ) v pondělí uvedl, že v rámci cílování inflace budou postupovat opatrně, a poznamenal, že některé výzvy jsou pro Japonsko po letech mimořádně uvolněné měnové politiky „jedinečně obtížné“.

Vyhlídka na nižší výpůjční náklady ve většině zemí světa byla pro akcie a komodity pozitivní, i když mnohé trhy se minulý týden potýkaly s výběrem zisků. Nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonsko (.MIAPJ0000PUS) posílil o 0,4 % poté, co minulý týden klesl o 1,5 %, a vzdálil se od dvouletého maxima.

Tchajwanské akcie (.TWII) dosáhly rekordního maxima, když za celý měsíc zatím vzrostly o více než 7 % díky vlně technologického býčího růstu. Japonský Nikkei (.N225) se zvýšil o 0,3 % před zveřejněním údajů o spotřebitelských cenách v Tokiu na konci týdne.

Rekordní Nvidia

Čínské blue chips (.CSI300) posílily o 0,2 %, přičemž hlavní zprávou tohoto týdne budou průzkumy ve výrobě a službách za květen, které budou zveřejněny v pátek. Futures na index S&P 500 klesly o 0,1 %, stejně jako futures na Nasdaq. Ten dosáhl minulý týden rekordních hodnot poté, co společnost Nvidia (NVDA.O) překonala očekávání.

Samotná společnost Nvidia se totiž letos podílela na čtvrtině dosavadních zisků indexu S&P 500, zatímco technologičtí miláčci ze skupiny Magnificent 7 si za celý rok připsali 24 %.

Autor: Petr Pláteník

Další články