;

České podniky začínají používat místo tužek tablety. Ušetří tak až 30 minut denně na zaměstnance

Články 17. 03. 2020

České podniky začínají používat místo tužek tablety. Ušetří tak až 30 minut denně na zaměstnance

Mladá zlínská společnost se zabývá digitalizací procesů ve výrobě a v dopravě. Aplikace, které firma B2A dodává, dokážou výrazně ušetřit čas.

Snaží se tak měnit pohled výrobních firem na moderní technologie. „Každý zaměstnanec, manažer nebo majitel společnosti má smartphone, a většina z nich i tablet. Ale jen málo z nich tyto přístroje používá v práci. Přitom stačí nahrát správnou aplikaci a pak už se jen napojit na podnikový informační systém. Na takovém tabletu pak mohou zaměstnanci vidět v reálném čase frontu práce, aktuální dokumentaci, kontrolují svůj čas, komunikují a řeší úkoly a dle již provedených realizací víme, že v průměru zaměstnanci mohou ušetřit 30 minut denně,“ vysvětluje Petr Kubíček, výkonný ředitel B2A.

Aplikace od B2A fungují výhradně přes systém iOS od společnosti Apple a jsou propojeny s informačními systémy typu Helios, Abra nebo SAP. V online prostředí jsou v nich provázány i různé oblasti a procesy výroby, směrem od výroby přes mistra, servis, kontrolora do skladu s výrobky. Nad tím vším je postavena interní komunikace využívající aplikace podobné Messengeru od Facebooku.

Software od B2A eviduje přímo v provozu to, co zaměstnanci právě dělají. Foto: Marek Malůšek © 2018

Větší informovanost a bez papíru

Firma každoročně dodává stovky tabletů pro především malé a střední podniky ve výrobě a dopravě. Software od B2A eviduje přímo v provozu to, co zaměstnanci právě dělají, jak dlouho jim konkrétní práce trvá a rovněž kontroluje pauzy, kdy došlo k přerušení práce. Pokud je jakýkoli problém s výrobkem, lze jej okamžitě vyfotit tabletem a poslat na kontrolu. Veškerá data jsou přístupná online v reálném čase. To jsou potřeby, na které dříve používaný papír opravdu nestačí.

Odpovědní pracovníci mají vyšší informovanost, přehlednost, jasná a čistá online data. Výrazně se snižuje chybovost díky přednastaveným postupům a hodnotám, samozřejmostí jsou jazykové mutace pro cizince a v neposlední řadě omezení popocházení pro výrobě,“ dodává Kubíček.

„Možnost podílet se na řešeních pro zákazníky Apple je pro nás velkou výzvou a příležitostí“, říká Petr Kubíček z B2A. Foto: Marek Malůšek © 2018

Spolupráce s aerolinkami i železničními dopravci. Brzy i zdravotnictví

Společnosti Smart Wings dodala zlínská firma aplikaci, která pomáhá a zjednodušuje pracovní život pilotům. Pomocí ní evidují zahájení a ukončení pracovní služby, mohou nahrávat příslušné dokumenty, fotit doklady či informovat o svém zdravotním stavu. Společnost LokoTrain využívá podobnou aplikaci, která mimo jiné pomáhá evidovat práci strojvedoucích a sleduje jejich polohu.

Zpočátku společnost B2A působila jako pionýr v zavádění nových efektivnějších postupů a technologií do praxe. „Měli jsme opravdu těžký chleba a nebylo snadné prorazit. Jen díky vytrvalému úsilí, maximálnímu důrazu na uživatelský komfort a kvalitu řešení jsme se nominovali do řady progresivních firem v oblasti SME. Nově nacházíme stále větší uplatnění u větších firem, o čemž svědčí taky pozvání ke spolupráci od českého zastoupení Apple. Dlouhodobě vyvíjíme naše produkty na platformě iOS. Možnost podílet se na řešeních pro zákazníky Apple je pro nás velkou výzvou a příležitostí,“ říká Kubíček.

Autor: Jiří Böhm

Další články