;

Chystá se vodíkový náklaďák s dojezdem 600 kilometrů

13. 11. 2020

Chystá se vodíkový náklaďák s dojezdem 600 kilometrů

Automobilka Toyota spolu s Hino Motors vyvíjí nákladní vozidla na vodíkové palivové články. Praktické testy proběhnou zkraje roku 2022

Těžká nákladní auta na vodík pro dálkovou dopravu musejí nabízet přiměřený dojezd a nosnost, a stejně tak i schopnost rychlého tankování paliva. Systémy palivových článků využívající vodíkové palivo s vysokou energetickou hustotou jsou považovány za efektivní způsob elektrifikace těžkých nákladních vozidel. 

Do testů se vedle výrobců Toyoty a Hino dle uzavřené dohody zapojí i společnosti Asahi Group, Seino Transportation, NEXT Logistics a Yamato Transport. Nákladní auta budou převážet nápoje pro Asahi, autodíly mezi závody Toyoty a další zásilky pro logistické firmy Seino a Yamato.

Nákladní auta a autobusy produkují většinu emisí CO2

Praktické provozní zkoušky nákladních elektromobilů na palivové články, které proběhnou na začátku roku 2022, mají urychlit jejich komerční nasazení. Těžká nákladní auta a autobusy v současnosti produkují 70 procent všech emisí CO2 produkovaných užitkovými vozy v Japonsku. 

Toyota patří k lídrům v oblasti dopravních prostředků na vodíkový pohon. Na trh uvedla první sériový osobní automobil na vodíkové články Mirai, který si pořídilo již více než 10 000 zákazníků. 

Vyvíjí další vozidla na palivové články. Na plavbu kolem světa se také vydala vodíková loď Toyoty Energy Observer. Vodíková revoluce se blíží!

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články