E.ON zkouší přechod zemního plynu na čistý vodík

30. 11. 2020

E.ON zkouší přechod zemního plynu na čistý vodík

Německý E.ON v projektu H2HoWi přeměňuje svůj distribuční plynovod na zemní plyn na přepravu čistého vodíku

Iniciativa je součástí výzkumného a vývojového projektu H2HoWi, ve kterém E.ON uzavřel partnerství s provozovatelem distribuční sítě plynu Westnetz. Obě společnosti investují jeden milion eur (přes 26 milionů korun) v jejich snaze o udržitelnost veřejného zásobování komunity Holzwickede.

Celý projekt povede společnost Westnetz. Stavební práce byly zahájeny letos v listopadu. Tímto způsobem budou podle serveru smart-energy.com zásobovány čtyři komerční subjekty.

Vodík se používá k výrobě tepla. Kromě převodu potrubí vyžadují také úpravy stávajících instalací u zákazníků. Z tohoto důvodu se v jejich prostorách instalují kondenzační kotle kompatibilní s vodíkem od společnosti Remeha.

Potvrzení, že vodík nemá žádný vliv na vlastnosti materiálu potrubí

Očekává se, že urychlení zavádění a využívání vodíku pomůže Německu a Evropě dosáhnout jejich cílů v oblasti snižování uhlíkové emise.

Projekt je první svého druhu v Německu a bude podpořen i vědeckým monitorováním, který by měl mimo jiné potvrdit, že vodík nemá žádný vliv na vlastnosti materiálu potrubí ani na těsnost stávající infrastruktury.

V Německu existuje technická norma, která omezuje koncentraci vodíku v sítích na zemní plyn na maximálně 10 procent, ale řada pokusů již zkoumala vyšší hodnoty příměsí. Projekt pomůže určit, zda by stávající infrastruktura mohla být dokonce použita pro čistý vodík.

„E.ON si stanovil za cíl přidávat zelené plyny do zemního plynu v distribučních sítích a v případě potřeby nabídnout dodávku stoprocentního vodíku,“ dodal Thomas König ze společnosti E.ON.

Další články