Energie zdražuje a lidé fixují

Zdroj: Pixabay
Byznys 21. 06. 2022

Energie zdražuje a lidé fixují

Od září minulého roku zdražila silová elektřina třikrát a plyn pětkrát. V posledních týdnech se ceny sice stabilizovaly, ale v červnu opět porostou. Podle dat serveru Ušetřeno.cz má i proto fixované produkty na elektřinu či plyn o 35 procent více zákazníků než před půl rokem.

Koncová cena silové elektřiny podle indexu Ušetřeno.cz v průběhu května mírně poklesla 
o necelá tři procenta na 4 498 korun za MWh bez DPH (5 443 Kč s DPH). Dodavatelé ovšem touto dobou už vyprodali elektřinu nasmlouvanou ještě za loňské ceny, což nejvíce pocítí noví koncoví zákazníci a ti stávající, kteří již nemají fixovanou cenu, případně jim fixace brzy skončí.

Lze totiž očekávat, že v průběhu tohoto měsíce začnou ceny směrem nahoru upravovat mnozí dodavatelé. ČEZ již nový ceník, platný od 1. července, představil.

Zdroj: Ušetřeno.cz

V případě plynu k podobnému scénáři už došlo. „Od září minulého roku cena plynu stoupla o téměř 500 procent a cena silové elektřiny se zvýšila o přibližně 330 procent. Dodavatelé ceníky tedy upravovali několikrát a bohužel nejspíš ne naposledy,“ vysvětluje Michal Les, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz.

Zdražování se může nejvíce dotknout zákazníků, kteří mají smlouvu s dodavatelem energií na dobu neurčitou, kde může přijít zdražení kdykoliv. V současné době se proto doporučuje nespekulovat a zajistit si fixaci na delší období, protože jsou ceny při delších fixacích levnější.

Lidé by se měli v současnosti více zajímat o své smlouvy na dodávku energií a řešit vše minimálně 6 měsíců před koncem fixace. „Podle našich zkušeností totiž mnoho zákazníků změnu produktu zaznamená až u finálního vyúčtování. Porovnat online svou smlouvu s nabídkami ostatních poskytovatelů přitom zabere jen pár kliknut,” dodává Les.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články