;

Facebook vyvinul robota, který by mohl pomoct rozšířit internet i do dosud nedostupných oblastí

Články 20. 08. 2020

Facebook vyvinul robota, který by mohl pomoct rozšířit internet i do dosud nedostupných oblastí

Odhaduje se, že až 3,5 miliardy lidí na Zemi pořád ještě nemají přístup k internetu. Zpravidla kvůli tomu, že se tam ještě nepodařilo zavést kabely s připojením k celosvětové síti. Ale skoro všude už se dostalo vedení vysokého napětí, řekli si vývojáři ve Facebooku a začali pracovat na převratném nápadu.

Společně s firmou ULC Robotics totiž vytvořili robota, který dokáže táhnout kabely s internetovým připojením podél těch elektrických. Když se započte i nezbytná lidská podpůrná práce, měl by robot podle odhadů vývojářů zvládat natáhnout až 2 kilometry drátu denně. Zatím.

Kromě robota bylo třeba také vyvinout optický kabel s nižší hmotností i cenou. „Optické vlákno je dnes kritickým prvkem při snaze zpřístupnit co nejvíce lidem rychlejší internet, protože jako takové má tisíckrát větší šířku pásma než jakákoli jiná technologie,“ vysvětluje Karthik Yogeeswaran ze společnosti Facebook.

Volba firmy UCL Robotics jako konstruktéra robota se podle informací webu Robotics and Automation News zakládala nejen na jejich praxi při utváření inovativního designu, ale především na více než desetiletí zkušeností s vývojem robotů pro různé využití.

Jako provazochodec

Samotný robot se skládá z dvojice pohonných subsystémů, zvedacího subsystému a otáčivého subsystému. Pohonné subsystémy se přitom mohou pohybovat nesynchronně. Zvedací subsystém umožňuje zvednout celý náklad a vyhnout se tak překážce v podobě kupříklad nosníku stožáru. Otáčivý subsystém pak zajišťuje obmotávání internetového kabelu kolem elektrického vedení.

Robot při práci připomíná tak trochu provazochodce balancujícího nad propastí, udržovat rovnováhu mu pomáhá zabudovaný stabilizátor. Překonávání překážek pak usnadňuje instalovaný systém vidění. Ostatně na robota v akci se můžete podívat v níže uvedeném videu:

Autor: Petr Pláteník

Další články