;

Hra na housle bez ruky? Díky moderním technologiím žádný problém

17. 04. 2020

Hra na housle bez ruky? Díky moderním technologiím žádný problém

Speciální protetický smyčec připomínající umělou ruku umožňuje mladé japonské umělkyni Manami Ito hrát na housle s nebývalou přesností a lehkostí.

Třiatřicetiletá Manami Ito ztratila v roce 2004 při dopravní nehodě pravou ruku. I přesto se dokázala stát první zdravotní sestrou s protézou. Vedle toho se podle serveru thekidshouldseethis.com rovněž zúčastnila jako plavkyně paraolympiády v Pekingu v roce 2008, kde na 100 metrů prsa získala čtvrté místo, a paraolympiády v Londýně o čtyři roky později, kde skončila osmá.

Vedle toho začala hrát na housle a vyvinula úplně nový způsob hraní, kterým v současnosti udivuje celý svět. Aby mohla hrát, má Ito kolem levého ramene připevněný speciální postroj a kabel, což jí umožňuje ovládat veškerý pohyb potřebný k hraní. K tomu má přizpůsobený protetický smyčec, který jí umožňuje hrát s větší přesností, kterou popisuje jako „lehkou a cool“.

Neuvěřitelná hra Manami Ito
Zdroj: YouTube

Díky moderním technologiím dokáže tato Japonka hrát jako nikdy jiný na světě. A její speciální smyčec je právě dokladem toho, jak se lidé s postižením za pomoci inovací a nových vědeckých poznatků dokážou se svým hendikepem vyrovnat a dávat tak příklad ostatním.

Autor: Tomáš Vrána

Další články