;

Jak roboti a umělá inteligence do deseti let promění Prahu?

20. 02. 2020

Jak roboti a umělá inteligence do deseti let promění Prahu?

Představujeme pět trendů souvisejících s rozmachem automatizace a umělé inteligence, které v příštích deseti letech mohou spoluutvářet podobu nejen velkých světových metropolí, ale i provinčních center typu Prahy, Brna či Košic.

Začala báječná dvacátá léta. Za posledních deset let technologie proměnily svět v mnoha ohledech téměř k nepoznání. A za dalších deset let bude nejspíš všechno zase úplně jinak. Podobu města, městské dopravy a vůbec života ve městě nejspíše velmi změní automatizace a využití umělé inteligence. I když pochopitelně bude záležet i na přirozené inteligenci vedení toho kterého města.

Foto: Shutterstock

Supermarkety budou mít své vertikální farmy

V září 2019 řetězec Marks & Spencer zahájil spolupráci s berlínskou technologickou firmou InFarm na pokusném vertikálním pěstování zeleniny přímo ve městě. Ve svisle uspořádáných truhlících se pěstuje salát i další zelenina, o ideální závlahu a další podmínky růstu se stará umělá inteligence. Jedna z těchto pěstíren vznikla přímo v supermarketu Marks & Spencer v londýnské čtvrti Clapham. Zákazníci si zde mohou zakoupit maximálně čerstvou bazalku, koriandr, salát, pažitku či mátu. A produkce je to opravdu absolutně lokální, bez jakékoli uhlíkové stopy způsobené dopravou a potenciálně i bez nutnosti balení. Podobných pěstíren již obchodní řetězec vybudoval šest a jejich počet bude nadále růst.

Foto: UC Berkeley

Roboti budou pomáhat v domácnosti

Robotickými vysavači to (doufejme) neskončí, jak naznačuje práce badatelů z Kalifornské univerzity v Berkeley pod vedením Pietera Abbeela. Jeho tým nedávno představil model Blue, což je cenově dostupný univerzální robot se dvěma rameny. Co umí? Dokáže skládat ručníky, vařit kávu, a dokonce i aranžovat květiny. Což už samo o sobě není špatné, ovšem je to jenom začátek. Dovednosti tohoto robota se mají zjemňovat a dále vyvíjet. Už teď se můžeme těšit na vtipná videa o peripetiích vzájemného vztahu robota Blue a kočky domácí.

Foto: Shutterstock

Budovy budou chytřejší a ekologičtější

Když agentura Bloomberg v roce 2017 otevřela v londýnském City své nové evropské ústředí, jednalo se o nejekologičtější budovu na světě. Moderní technologie výrazně snižovaly spotřebu vody a energie a také se postaraly o recyklaci odpadů přímo na místě, aby se nic neodváželo na skládku. Součástí infrastruktury budovy je rovněž inteligentní vzduchotechnika, která redistribuuje kyslík v závislosti na počtu lidí, kteří se v dané části budovy právě nacházejí. Inteligentní budovy vybavené senzory, které dokážou měnit vnitřní prostředí, jsou nyní stále častější.

Zábava bude celkový zážitek

Virtuální realita, augmentovaná realita a podobné technologie jsou v zábavním průmyslu již jako doma a budoucnost zábavy je v dalším zdokonalení celkového zážitku. Podle umělce Chrise Milka, který je známý svou přednáškou o VR na sérii TED, vám například kino budoucnosti umožní vstoupit do vlastního příběhu s postavami s umělou inteligencí, které budete moci nejen pozorovat, ale dokonce s nimi i jednat. A možná nejen to…

Autonomní a ekologická doprava

Autonomní doprava má v českých poměrech budoucnost tam, kde nemůže odbočit jinam, tedy zejména v případě metra, kde je souprava bez řidiče už standardem. V případě silniční dopravy bude provoz autonomních vozidel vyžadovat změnu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Z právního hlediska však již dnes nic nestojí v cestě vozidlům na bezemisní pohon. Elektromobily jsou už poměrně běžné a očekáváme velký rozmach vozidel poháněných elektřinou z vodíkových článků. Zde je ještě více než případě elektřiny limitujícím faktorem nedostatečná plnicí (resp. nabíjecí) infrastruktura. Ideální je tato technologie pro vozy MHD s jasně stanovenou trasou a jízdními intervaly.

Více si o vodíkové dopravě a jiných souvisejících fenoménech můžete přečíst na webu oVodíku.cz.

Autor: Petr Bílek

Další články