Japonci těží vodík s pomocí slunce – v dosud bezprecedentním množství!

Zdroj: Pixabay
Technologie 29. 10. 2021

Japonci těží vodík s pomocí slunce – v dosud bezprecedentním množství!

Klíčem k úspěchu vědců ze země vycházejícího slunce se staly fotokatylitické látky, které pro tento účel vyvinuli. Možná že tudy vede cesta k levné energii, které je v poslední době až zoufale nedostatek.

Skupina výzkumníků z Tokijské univerzity, Šinšu univerzity a dalších ústavů vyvinula soustavu reaktorů se solárními panely o ploše 100 m2, na které byla nanesena fotokatalytická látka. Inovativní zařízení na štěpení vodíku pak podle informací serveru NHK WORLD-JAPAN bylo schopné produkovat tuto látku v dosud nebývalém objemu.

Fotokatalyzátor je nástroj, který umožňuje a zároveň i urychluje štěpení vody na vodík a kyslík tím, že absorbuje sluneční světlo. Při prováděném experimentálním provozu zařízení se podařilo dosáhnout u více než 70 % vyrobeného vodíku čistoty 94 %.

Jak se nechali slyšet vědci zapojení do výzkumu, je to vůbec poprvé, kdy někdo dokázal štěpením vyrobit vodík z vody v tak rozsáhlém experimentu s využitím soustavy panelů o rozměrech 100 metrů čtverečních. Dalším krokem k praktickému využití této technologie bude pak vývoj nové látky schopné získávat vodík ještě účinněji.

Profesor Domen Kazunari z Tokijské univerzity prohlašuje, že následujícím cílem jejich týmu je dovést tuto inovaci co nejdříve na úroveň, aby byla dostupná na trhu. S její pomocí by totiž mimo jiné bylo možné dodávat velké objemy energie za nízkou cenu.

Autor: Petr Pláteník

Další články