Vědci zvýšili hladinu THC u konopí o 20 procent

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
iMedical 06. 07. 2022

Vědci zvýšili hladinu THC u konopí o 20 procent

Konopí si po celém světě získává stále větší oblibu a legitimitu jako léčebný prostředek na celou řadu onemocnění. Vědci z laboratoře profesora Alexandra Vainsteina na Fakultě zemědělství, potravinářství a životního prostředí Roberta H. Smithe Hebrejské univerzity v Jeruzalémě nyní ve spolupráci s firmou Mariana Bioscience a za její finanční podpory úspěšně vytvořili rostlinu konopí s vyšším obsahem lékařsky důležitých látek, jako je THC, informuje o tom web Phys.org.

Výzkumníkům se podařilo zvýšit hladinu THC (tetrahydrokanabinolu), hlavní psychoaktivní složky konopí, o téměř 17 % a hladinu CBG (kanabigerolu), často označovaného jako matka všech kanabinoidů, o téměř 25 %. Dále se Vainsteinovi a jeho týmu podařilo zvýšit poměr terpenů, které jsou zodpovědné za maximalizaci euforických účinků konopí, o 20–30 %.

Stanoveným cílem jejich studie bylo najít způsob, jak zasáhnout do biochemických drah v rostlině konopí, aby se zvýšila nebo snížila produkce účinných látek. Výzkumníci toho dosáhli manipulací s rostlinným virem, který byl nejprve neutralizován, aby nemohl rostlině ublížit, a poté s ním manipulovali tak, aby exprimoval geny, které ovlivňují produkci účinných látek v rostlině konopí.

To představuje inovativní využití těchto nástrojů, které byly zkonstruovány pomocí nástrojů syntetické biologie,“ vysvětlil Vainstein. „Dále jsme vyvinuli inovativní technologii založenou na infekci upraveným virem, která usnadňuje chemické reakce zvyšující množství požadovaných látek. Ve spolupráci se společností Mariana Bioscience jsme infikované rostliny prozkoumali a zjistili jsme, že se množství požadovaných látek skutečně zvýšilo.“ Je to poprvé, kdy se vědcům podařilo provést takovýto výkon s rostlinami konopí.

V současné době probíhá velká výzkumná činnost zaměřená na identifikaci dalších látek a léčebných postupů, které lze z rostliny konopí získat, kromě více než 200 účinných látek, které již byly identifikovány. Doposud neexistoval způsob, jak přizpůsobit kmeny tak, aby produkovaly určité látky z konopí, nebo jak změnit jejich vzájemný poměr.

Podle Vainsteina budou tyto výsledky studie cenné jak pro průmysl, pro zvýšení výtěžnosti účinných látek, tak pro lékařský výzkum, pro kultivaci a vývoj nových kmenů pro uživatele léčebného konopí. Vainstein dodal, že v současné době probíhají rozsáhlejší experimenty s upravenou rostlinou, které by měly být vedoucím představitelům konopného průmyslu a lékařského výzkumu k dispozici v příštích několika měsících.

Autor: Julie Sladká

Další články