Tomáš Voltr: Blíží se energetická krize. Řešením může být zelený plyn

Zdroj: Energy financial group
21. 10. 2021

Tomáš Voltr: Blíží se energetická krize. Řešením může být zelený plyn

Současný vývoj na trhu energií ukazuje, jakou roli budou hrát zdroje typu bioplynových stanic. Těch máme v tuzemsku téměř 600, avšak jejich potenciál není zdaleka naplněn, myslí si výkonný ředitel Energy financial group Tomáš Voltr.

Ceny energií se dostávají v posledních dnech na svá historická maxima, což přidělává vrásky zejména běžným spotřebitelům. Až několikanásobně dráž se na trzích obchoduje s elektřinou a plynem v porovnání s dobou před čtvrt rokem. Za nárůstem cen energií stojí několik různých faktorů. Kombinace těchto faktor naznačuje, že může velmi brzy nastat tzv. energetická krize a ceny by mohly vystoupat ještě výš.

Momentální vývoj jasně dokazuje, jak důležité je disponovat vyváženým energetickým mixem. Tak by totiž jednotlivé zdroje mohly být posilovány na základě aktuálních podmínek a spotřeby. Pojem zelená elektřina na našem trhu existuje již dlouho, ale o zeleném plynu se tolik nemluví.

Současný vývoj na trhu energií ukazuje, jakou roli budou hrát zdroje typu bioplynových stanic. Těch máme v tuzemsku téměř 600, avšak jejich potenciál není zdaleka naplněn. Bioplyn je ekologickým zdrojem energie, ale současně i zdrojem stabilním, postaveným na tuzemských surovinách. Jedná se o zelenou energii, která nepodléhá ani výkyvům počasí. Celkově se jedná o energii velice důležitou pro budoucnost.

Investiční potenciál

Zemní plyn, který patří k tzv. fosilním palivům, je lokalizován jen na několika místech světa, a proto je těžba ovládána jen několika mocnostmi, které plyn distribuují dál. Jeho zdroje ani tak nejsou neomezené. Jednou ze zemí, které dodávají zemní plyn do Evropy, je Rusko. Aktuálně je vidět, že ceny pro zájemce ze strany Evropy stoupají. Jedním z řešení by mohlo být spuštění plynovodu Nord Stream 2, který by zvýšil dodávku, a tím snížil cenu. Velkým problémem je návrat ke „starým“ zdrojům, jako jsou uhlí a ropa, ale to přináší jen další problémy v podobě velmi drahých emisních povolenek, což opět vede k růstu cen.

Ve chvíli, kdy se konvenční zdroje energie viditelně potýkají s problémy z důvodu jejich nedostatku, je na místě obrátit se směrem k obnovitelným zdrojům. Kromě nesporných výhod pro udržitelnost planety se také v posledních letech výrazně zhodnocuje jejich investorský potenciál.

I když je situace komplikovaná, tak se příklon k obnovitelným zdrojům energie jeví jako reálný i s ohledem na aktuální legislativu a změny, které se projednávají. Je vidět, že na investice do zelené energie je ideální čas.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články