;

Na příští olympiádě uvidíte sportovce i roboty

01. 08. 2019

Na příští olympiádě uvidíte sportovce i roboty

Automobilka Toyota před pár dny odhalila pětici robotů, kteří by mohli povýšit zážitek z velkolepého svátku sportu ještě na další úroveň. Jeden z hlavních partnerů olympiády, který zde bude mít na starosti především oblast dopravy a mobility, vyvinul a sestrojil robotizovanou verzi dvojice maskotů her – tzv. „maskobotů“.

Miraitowa a Someity jsou maskoty letních olympijských her a paralympiády v roce 2020 a svou podobou nezapřou inspiraci v robotice. Odtud už je jen krůček k tomu, aby je firma Toyota „rozpohybovala“ a dala jim roli oficiálních vítačů.

Bílo-modrého a bílo-růžového robota potkáte nejen na sportovištích, ale organizátoři mají v plánu je rozeslat po celé zemi, aby především děti měly možnost zažít tu správnou olympijskou atmosféru. Miraitowa se Someity dokážou reagovat na lidské chování, hýbat končetinami a uplatnění najdou určitě v řadě fotokoutků.

High five s robotem

Podobnou sadou funkcí, doplněnou ale o efektní vylepšení, disponuje robot T-HR3. Není to sice takový fešák jako maskotboti, o to je ale výkonnější, pokud jde o zprostředkovávání komunikace mezi fanoušky i sportovci. Z různě vzdálených míst dovede přenášet zvukové vzkazy, a to až do takového detailu, jako je napodobování pohybů mluvčího. Můžete si tak „popovídat i dát high five přímo se sportovci,“ jak se uvádí v oficiálním komuniké Toyoty.

Další 3 typy robotů sice už nemají humanoidní podobu, o to víc jsou ale zaměření na funkci a výkon. T-TR1 připomíná ze všeho nejvíc velkou obrazovku na stojato umístěnou na okolečkované platformě. Jeho posláním je zprostředkovávat audiovizuální komunikaci mezi různými místy v takřka životní velikosti.

Robot místo roznáškové služby

Pravděpodobně nejoblíbenější mezi diváky v místě soutěží bude dvojice robotů Human Support Robot (HSR) a Delivery Support Robot (DSR). První jmenovaný vás na stadionu uvede na zakoupené místo a případně i obstará drobnou donášku ze sekce pochutin a osvěžení. Jeho kolega DSR má určení jednoduché a jediné – roznáškovou službu. Stačí jen objednat si prostřednictvím přiloženého tabletu a už můžete vyhlížet robotický servis.

Poslední z představovaných robotů vám asi nebude úplně neznámý. Field Support Robot (FSR) je robotizovanou verzí vozíčků známých z atletických soutěží, které mají za úkol dopravovat zpět k sportovcům hozené či vržené oštěpy, disky nebo kladiva.

Autor: Petr Pláteník

Další články