;

Naprogramovat roboty zvládne každý. I takhle může vypadat práce ve skladu

12. 03. 2020

Naprogramovat roboty zvládne každý. I takhle může vypadat práce ve skladu

Snadnější ovládání robotů nasazovaných pro práci ve skladech – to je cíl americké společnosti zaměřující se na tzv. cloudovou robotiku a automatizaci na vyžádání.

2. března Fetch Robotics oznámili, že vyvinuli novou drag-and-drop sadu vývojářských nástrojů. Ta má zákazníkům umožnit flexibilně včleňovat prvky automatizace do již fungujících skladů, a to bez pomoci třetí strany.

S produktem Workflow Builder jsme postoupili zase dál v tom, abychom umožnili zákazníkům zadávat robotům příkazy bez toho, aniž by museli být jejich pracovníci vyškoleni v robotice nebo měli nějaké programátorské dovednosti,“ vysvětluje Stefan Nusser, viceprezident ve Fetch Robotics.

Tato firma podle webu FreightWaves nabízí tzv. robot-as-a-service model (tedy „robot jako služba“), který v rámci měsíčního poplatku kromě samotných strojů zahrnuje i údržbu, upgrady a IT podporu. Novinka Workflow Builder pak představuje on-demand alternativu, jak řešit krizové či kalamitní situace, které jinak kladou velké nároky na čas i na peníze.

Nástroj Workflow Builder je založen na programovacím jazyce Blockly, který se využívá k výuce programování u lidí bez jakýchkoli dřívějších zkušeností s kódováním. V prostředí skladů pak díky němu jde snadno upravovat činnost robotů, aby se co nejvíce zefektivnil pracovní provoz.

Nejenže takto pracovník může naprogramovat pohyb robota po skladu, ale lze mu zadávat i náročnější úkoly, jako je kupříkladu zapnutí dopravníku. A dokonce je za využití tohoto nástroje možné se vypořádat s „kolizními“ situacemi.

Když například robotovi znenadání zatarasí dráhu vysokozdvižný vozík, může mít v programu obsažen příkaz, který přesně určí, na které místo se má „uklidit“. Zároveň s tím je odeslán e-mail informující operátora robotů, že je třeba vyřešit tento problém.

Autor: Petr Pláteník

Další články