;

Novinky z Amazonu: Bezos opouští pozici CEO a nejvíce vydělává cloud

Zdroj: Amazon
Články 05. 02. 2021

Novinky z Amazonu: Bezos opouští pozici CEO a nejvíce vydělává cloud

Generální ředitel společnosti Amazon Jeff Bezos opustí koncem tohoto roku svůj post a předá žezlo i korunu řediteli dceřiné firmy Amazon Web Services Andymu Jassymu. Bezos pak bude zastávat funkci výkonného předsedy představenstva společnosti.

Jeff Bezos založil Amazon v roce 1994. Od té doby se z jednorázového online knihkupectví stal megaobchod s globálním dosahem v řadě různých kategorií, od gadgetů přes potraviny až po streamovací služby. Amazon pod Bezosovým vedením v lednu loňského roku překonal tržní strop 1 bilion dolarů. Nyní drží hodnotu dokonce více než 1,6 bilionu dolarů.

I když společnost zpočátku nedávala své plány najevo, mnozí spekulovali, že Bezosovým případným nástupcem bude Andy Jassy nebo Jeff Wilke, generální ředitel globálního spotřebitelského obchodu Amazonu. V srpnu americká společnost oznámila, že Wilke odejde v roce 2021 do důchodu. Jediným kandidátem tak podle zpravodajského serveru CNBC.com zůstal Jassy, který na post CEO nastoupí ve třetím kvartálu tohoto roku.

Jassy se k Amazonu připojil v roce 1997 a od jeho ustavení vedl cloudový tým Amazon Web Services (AWS).

S potěšením oznamuji, že v třetím čtvrtletí tohoto roku přejdu na pozici výkonného předsedy představenstva společnosti Amazon a Andy Jassy se stane generálním ředitelem, uvedl Bezos v dopise zaměstnancům. „V roli Executive Chairman hodlám zaměřit svou energii a pozornost na nové produkty a rané iniciativy. Andyho ve společnosti všichni dobře znáte, je v Amazonu ostatně téměř stejně dlouho jako já. Bude vynikajícím vůdcem a má moji plnou důvěru.“

Příjmy cloudů stoupají do oblak

AWS pod Jassyho vedením vykázalo za čtvrté čtvrtletí 2020 28% růst tržeb, přičemž 52 % provozního příjmu Amazonu bylo k říjnu 2020 připsáno této cloudové odnoži.

Finanční ředitel společnosti Amazon Brian Olsavsky upřesnil, že o výměně na pozici výkonného ředitele bylo rozhodnuto po konzultaci s představenstvem. Podle Olsavskyho vyjádření bude Bezos i nadále výrazně zapojen do chodu firmy a jeho přínos zůstane stěžejní v mnoha různých částech společnosti.

Jassy je vizionářský vůdce, který bude přínosem v řadě oblastí, ale Amazon očekává, že přechod bude kontinuální bez větších změn,“ doplnil Olsavsky.

Monopol

Jakmile Jassy převezme otěže, bude se podle informací webu CNBC muset společnost pod jeho vedením hned vypořádat s antimonopolními výtkami. V říjnu minulého roku po 16měsíčním vyšetřování konkurenčních praktik u velkých technologických společností včetně Amazonu dospěl podvýbor pro soudní antimonopolní právo k závěru, že Amazon, Apple, Facebook a Google mají monopolní moc. Amazon také čelí antimonopolním stížnostem v EU.

Republikán Ken Buck, člen soudního výboru Sněmovny reprezentantů, se nechal na Twitteru krátce po oznámení o změně na postu CEO slyšet, že má pro Jassyho řadu otázek.

Zdroj: CNBC

Autor: Matouš Mareš

Další články