Petr Lajsek: Do čeho investovat? Nemovitosti ano, Čína ne…

Zdroj: Colosseum
10. 01. 2022

Petr Lajsek: Do čeho investovat? Nemovitosti ano, Čína ne…

Koronavirus je tu s námi již třetí rok a očekáváme, že jen tak nezmizí. Dění na finančních trzích tak bude ovlivňovat nadále, říká Petr Lajsek, analytik společnosti Colosseum.

Další důležitý faktor byl, je a bude globální růst inflace, která je důsledkem pumpování peněz do ekonomik. Právě vysoká inflace výrazně ovlivňuje, která aktiva jsou a nejsou pro investory zajímavá. Investoři budou spíše vyhledávat produkty, jejichž výnos inflaci překonává. To jsou zejména akcie. Z akcií by mohly být v roce 2022 zajímavé finanční instituce, které by těžily z očekávaného růstu úrokových sazeb. 

V rámci boje s růstem inflace je navýšení úrokových sazeb takřka nevyhnutelné a v USA letos očekáváme několik zvýšení sazeb, první možná již v březnu. 

Z jednotlivých sektorů bude nadále zajímavý ten nemovitostní – přesněji kancelářské nemovitosti. S růstem inflace očekáváme i růst nájmů, což se promítne do tržeb společností. Pro konzervativnější investory tak mohou být stále zajímavé nemovitostní fondy, pro dynamičtější případně ETF na daný sektor. 

Opatrnější bych byl u technologických akcií, které v posledních letech prošly výrazným růstem. Výjimku mohou tvořit společnosti podnikající v čipech (Intel, TSM, AMD), po kterých je dlouhodobě poptávka vyšší než nabídka. 

Velký otazník visí nad čínskými akciemi, které mohou vypadat atraktivně. Vzhledem k nejistotě na tamním trhu bychom se však Číně stále raději vyhnuli.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články