Podvody se solárními panely. Jaké jsou varovné signály?

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
10. 06. 2022

Podvody se solárními panely. Jaké jsou varovné signály?

Solární panely jsou stále běžnější a trh se rychle vyvíjí. S tím však přichází problémy s podvody. I když existuje jen málo spolehlivých zdrojů zabývajících se spokojeností zákazníků se solárními panely, čas od času se objeví zprávy o agresivních prodejních taktikách a slibech, které nemohou být naplněny. Informuje o tom web CNET.

Nedávno se zpravodajský tým v Detroitu zabýval prodejní taktikou společnosti Powerhome Solar, která se mezitím přejmenovala na Pink Solar, a zjistil, že zákazníci platili za systémy, které vyráběly mnohem méně energie, než jim bylo při prodeji slíbeno. I přes tyto případy vám ale solární panely mohou ušetřit peníze.

Co je třeba vědět předem?

V rychle se rozvíjejícím odvětví solárních panelů pro domácnosti panuje tvrdá konkurence. Společnosti využívají různé prodejní strategie vlastních prodejních týmů nebo společností třetích stran. Ačkoli v odvětví existují směrnice na ochranu spotřebitele, taktiky se u jednotlivých společností liší, a jak ukázaly případy z Detroitu, mohou hraničit s nepoctivostí. Pokud budete dobře znát některá klíčová témata týkající se solární energie, poznáte s jistotou, když prodejce tyto zásady poruší.

Pokud vám prodejce tvrdí, že váš účet za elektřinu po instalaci solárního systému zmizí, může to být přehnané tvrzení. Bude se spíš lišit v závislosti na vaší dohodě o čistém měření s vaší energetickou společností, vaší spotřebě elektřiny a základní sazbě, kterou zákazníci energetických společností platí za udržování infrastruktury sítě. Správně nainstalované a fungující solární panely sníží spotřebu elektřiny a mohou vám ušetřit spoustu peněz. Než začnete využívat solární energii, ujistěte se, že rozumíte tomu, jak vám vaše energetická společnost kompenzuje vyrobenou elektřinu. Tyto sazby nemusí být nutně pevně stanoveny.

Pokud uvidíte reklamy, které tvrdí, že si můžete na dům umístit solární panely zdarma, pravděpodobně to znamená, že inzerovaný produkt je buď smlouva o nákupu energie, nebo pronájem. To sice znamená, že za panely neplatíte velké počáteční náklady, ale budete měsíčně platit společnosti, která je vlastní. Jedná se o legitimní služby, které jsou jedním z důvodů, proč v posledním desetiletí došlo k prudkému rozvoji solární energie pro domácnosti. Při nákupu spíše celkově ušetříte více peněz než při pronájmu nebo smlouvě. Přesto se díky nízkým počátečním nákladům těchto dvou možností může stát solární energie dostupnější a z dlouhodobého hlediska vám stále ušetří peníze, i když není úplně zadarmo.

U leasingu a smlouvy ušetříte, pokud její cena nestoupá rychleji než cena elektřiny od vaší energetické společnosti. Dalším potenciálním problémem je umístění solárních panelů na vaší střeše. Na severní polokouli vyrábějí panely nejvíce elektřiny směrem na jih, i když fungují i panely orientované na východ a západ. Panely směřující na západ mohou být užitečné v oblastech, kde odpolední a večerní produkce sluneční energie může kompenzovat dražší elektřinu. Pokud je vaše střecha zastíněná, ujistěte se, že má montážní firma plán, jak tuto situaci řešit. Pro dobré fungování solárních panelů bude možná nutné prořezat stromy nebo nainstalovat panely jinde než na střeše. Vaše střecha by také měla být v dobrém stavu. Sundání panelů kvůli opravě střechy s sebou pravděpodobně nese další náklady. Tyto problémy je důležité řešit ještě před podpisem smlouvy a instalací panelů na střechu.

Na všechny tyto otázky by vám měl každý technik dát jasné odpovědi. Montážní firma, která vás tlačí k podpisu smlouvy dříve, než si ji přečtete nebo než vám odpoví na všechny vaše otázky, je varovným signálem.

Další možné varovné signály

Máte na výběr pouze jedno zařízení.“ Většina solárních instalátorů má své dodavatele zařízení, ale může se přizpůsobit preferencím zákazníků.

Vaše energetická společnost bude každý rok zvyšovat ceny elektřiny o XX %.“ Ceny elektřiny se skutečně zvyšují (nyní více než kdy jindy), ale můžete si najít historický vývoj nákladů na elektřinu pro vaši oblast a posoudit, zda odhad společnosti sedí.

Na účtu za elektřinu můžete ušetřit až 70 %.“ Sedmdesát procent zní skvěle, ale to „až“ může znamenat spoustu práce. Ušetří většina lidí 70 %, nebo všichni ušetří mnohem méně? Určitě se na to zeptejte.

Umístěte si solární panel na střechu zdarma!“ Téměř jistě to neznamená zdarma, ale spíše bez zálohy. Poté budete mít ještě měsíční platbu.

Můžete říct, že váš dům je poháněn zelenou energií.“ To je z právního hlediska pravda pouze v případě, že si můžete ponechat certifikáty na solární obnovitelnou energii. V případě smlouvy je můžete přepsat na poskytovatele solární energie, který si pak bude nárokovat ekologické výhody.

Autor: Julie Sladká

Další články