První Oktoberfest od propuknutí covidu by Mnichovu mohl přinést 1 miliardu dolarů

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 11. 05. 2022

První Oktoberfest od propuknutí covidu by Mnichovu mohl přinést 1 miliardu dolarů

Fanoušci Oktoberfestu se mohou těšit, již 187. ročník světoznámého festivalu se bude po dvou letech opět konat. Starosta má ale jiný názor. „Osobně si nedovedu představit, že bych si šťastně užíval festivalovou atmosféru, zatímco na Ukrajině, v našem partnerském městě Kyjevě, denně umírají lidé v nelidské válce…,“ řekl Dieter Reiter, starosta Mnichova.

Mnichov obvykle přivítá na výstavišti Theresienwiese přes 6 milionů návštěvníků, kteří vypijí zhruba 78 500 hektolitrů piva a obsluhuje je 13 000 zaměstnanců. Zhruba dvoutýdenní oslavy přispívají místní ekonomice odhadem celkovou částkou 1,23 miliardy eur, píše web Fortune.

Úleva mezi zástupci bavorského pohostinství byla pochopitelně citelná. Třetí zrušení v řadě, ať už z pandemických důvodů, nebo z morálních kvůli válce na Ukrajině, by zeslabilo nadšení spotřebitelů.

Význam mnichovského Oktoberfestu nelze měřit v hektolitrech, zdaleka přesahuje samotný objem prodaného piva, řekl Lothar Ebbertz, výkonný ředitel Bavorského svazu pivovarů.

Nejenže festival provází intenzivní medializace, ale pivovary zvou své zákazníky z širokého okolí, aby poznali bavorský způsob života a vytvořili si vzpomínky, které si odnesou spolu s lásku k naší pivní kultuře, řekl pro web Fortune.

Nelehké rozhodnutí

Od roku 1810, kdy se slavnost poprvé konala u příležitosti svatby wittelsbašského knížete regenta Ludvíka I., byla zrušena pouze 26krát, většinou v době války.

Bavorský zemský hejtman Markus Söder na Twitteru napsal, že už se těší, až 17. září, kdy Oktoberfest otevře své brány, vypije svou první mši, tradiční litrový korbel piva.

Žádný jiný festival neznamená lépe kosmopolitní přístup a chuť do života než mnichovský Oktoberfest. Je to mezinárodní symbol Bavorska, napsal.

Avšak místo toho, aby starosta města vyjadřoval nadšení či úlevu, oznámil konání festivalu zdánlivě stejně jako loni, kdy Oktoberfest zrušil. To také proto, že na něj jsou pozváni všichni, ať už covid pozitivní, nebo negativní. „Rozhodně jsem toto rozhodnutí neučinil lehce,“ řekl novinářům starosta Dieter Reiter.

Poté co vyhledal právního poradce a podnikl marný pokus odvolat se ke státním a federálním orgánům, dospěl k závěru, že byly vyčerpány všechny možnosti, jak stanovit i ty nejzákladnější požadavky pro účast na slavnostech, jako je negativní test.

Nařídil jsem proto správcům, aby zahájili přípravy Oktoberfestu 2022 bez jakýchkoli omezení a podmínek, řekl Reiter. „Jen doufám, že se (epidemiologická) situace na podzim nezhorší natolik, že spolková a zemská vláda na poslední chvíli přehodnotí situaci a Oktoberfest zruší.

Ne na úkor daňových poplatníků

Město si podle Reitera smluvně zajistí, aby v případě zrušení festivalu nenesli odpovědnost daňoví poplatníci.

I když starosta řekl, že není tím typem, který by moralizoval, dal jasně najevo, že není příznivcem účasti, dokud se vede ruská válka na Ukrajině.

Osobně si nedovedu představit, že bych si šťastně užíval festivalovou atmosféru, zatímco na Ukrajině, v našem partnerském městě Kyjevě, denně umírají lidé v nelidské válce vzdálené ani ne dvě a půl hodiny letu, řekl Reiter. „Každý se nakonec bude muset rozhodnout sám, zda má náladu na oslavy.

Bavorští hoteliéři uvedli, že chápou, že rozhodnutí pokračovat v pořádání festivalu za současných okolností nebylo nijak snadné. „Zaslouží si to respekt,“ řekla Angela Inselkammerová, prezidentka zemského svazu.

Autor: Julie Sladká

Další články