Putin kryptoměny uznává, prodávat za ně ropu ale nebude

Zdroj: Pixabay
Byznys 16. 10. 2021

Putin kryptoměny uznává, prodávat za ně ropu ale nebude

Spekulace ohledně možného využití kryptoměn pro obchodování s ropou se objevily poté, co Rusko začalo uvažovat, že přestane svou klíčovou surovinu prodávat za dolary kvůli stále platným obchodním sankcím uvaleným na zemi Spojenými státy.

Ruský prezident Vladimir Putin si podle amerického zpravodajského serveru CNBC myslí, že kryptoměny mají svou hodnotu, není ale přesvědčen, že mohou nahradit americký dolar při vypořádávání obchodů s ropou.

Vše začalo před několika měsíci, kdy ruský vicepremiér Alexandr Novak naznačil, že by země mohla odejít od kontraktů na ropu denominovaných v dolarech, pokud budou USA pokračovat v cílených ekonomických sankcích uvalených na Ruskou federaci.

Putin: „Věřím, že kryptoměny mají hodnotu“

Na otázku, zda by bitcoin nebo jiná kryptoměna mohly být použity jako alternativa k dolaru při obchodování s ropou – klíčovým vývozním artiklem Ruska –, Putin odpověděl, že je „příliš brzy hovořit o obchodování s energetickými zdroji v kryptoměnách“.

„Věřím, že to má hodnotu,“ řekl pro televizní stanici CNBC na nedávno konané akci nazvané Russian Energy Week v Moskvě. „Ale nevěřím, že by se dala použít při obchodování s ropou,“ dodal Putin.

„Kryptoměna zatím není ničím podložena. Může existovat jako platební prostředek, ale myslím, že je příliš brzy na to, abychom o obchodování s ropou v kryptoměnách mluvili,“ vysvětloval ruský prezident.

Putin: „Problém kryptoměn? Obrovská spotřeba energie“

Ruský vůdce rovněž označil za potenciální překážku používání kryptoměn jejich obrovskou spotřebu energie. Bitcoin vyžaduje ke zpracování transakcí a ražbě nových tokenů velké množství výpočetního výkonu.

Kremelský vládce však zároveň nešetřil slovy při líčení snahy Ruska odklonit se od závislosti na dolaru při obchodování. „Domnívám se, že USA dělají obrovskou chybu, když používají dolar jako nástroj svých sankcí. Nemáme jinou možnost než přejít na transakce v jiných měnách,“ informoval Putin.

„V tomto ohledu můžeme říci, že Spojené státy koušou do ruky, která je živí. Dolar je jejich konkurenční výhodou. Je to univerzální rezervní měna a USA ji dnes využívají ke sledování politických cílů, čímž poškozují své strategické a ekonomické zájmy,“ dodal Putin.

V červnu tohoto roku Rusko oznámilo, že ze svého státního investičního fondu vyřadí dolarová aktiva.

Autor: Jiří Böhm

Další články