;

Světový rekord v dojezdu auta – 778 km na jednu vodíkovou nádrž!

02. 12. 2019

Světový rekord v dojezdu auta – 778 km na jednu vodíkovou nádrž!

Takřka padesátikilometrový dojezd svítil posádce vodíkového Hyundai Nexo na palubním počítači, když dorazila do cíle vzdáleného bezmála osm set kilometrů. Automobilka Hyundai u modelu Nexo vyzvdvihuje, že je nejen ekologicky šetrný, ale navíc díky filtrům čistí vzduch. Podle údajů ze zprávy automobilky vyplývá, že Nexo během rekordní cesty vyčistilo objem vzduchu, který každý den průměrně vydýchá 23 lidí.

Vůz byl řízen Bertrandem Piccardem, vzduchoplavcem, který jako první přeletěl Atlantik solárním letadlem. Na sedadle spolujezdce se za dobu cesty prostřídali třeba monacký princ, tamní ministři, poslanci a ředitelé spolupracujících firem. 

Posádka dorazila do Musée de l’Air a de l’Espace v Le Bourgetu. “S tímto dobrodružstvím jsme dokázali, že z hlediska čistých technologií už nepotřebujeme revoluční experimentální prototypy, aby překonaly rekordy. Každý může překonat rekord se standardními vozidly s nulovými emisemi. Nová éra začíná ve prospěch ochrany životního prostředí,” poznamenal Bertrand Piccard. 

Hyundai Nexo v číslech

Hyundai to s vodíkem myslí vážně, což dokazuje novým modelem Nexo. Jedná se o vozidlo typu SUV, které jako první mezi vodíkovými auty získalo bezpečnostní certifikaci TOP SAFETY PICK+ (na video z testu se podívejte zde). I přes výše zmíněný rekord je reálný dojezd podle výrobce 666 km (dle staré metodiky měření dokonce až 756 km). Cena nového vozidla začíná na 1,8 milionu Kč. Praktické SUV s vodíkovým pohonem může oslovit i širší skupinu potenciálních kupců. 

Autor: Tomáš Vrána

Další články