Ukrajina bude po válce jeden z nejživějších trhů v Evropě, shodli se investoři

Zdroj: Engaged Investments
Ekonomika 07. 11. 2023

Ukrajina bude po válce jeden z nejživějších trhů v Evropě, shodli se investoři

Prestižní konference Engaged Investments se konala 2. listopadu v Praze a přilákala do metropole přes 250 investorů. Téměř polovina z nich přijela ze zahraničí.

Během panelových diskusí zaznělo několik inspirativních poznatků od investorů. Jedním z nejzajímavějších témat byl současný pokles investiční aktivity. Podle expertů pro něj neexistuje žádný logický důvod, protože současné podmínky spíše vytvářejí příležitosti pro investory. Jelikož investiční horizonty pro startupy jsou obvykle delší než ekonomické cykly, hodnota investic se realizuje po krizích, což zvláště u raných startupů činí slibné investiční cíle. „Nic nedělat by nikam nevedlo, je třeba zůstat aktivní a na změny podmínek reagovat. Investoři jim musejí přizpůsobit svá očekávání a přístup,“ říká Dušan Zábrodský, investiční partner Rockaway Ventures.

Lidé ve střední a východní Evropě nyní očekávají špatné časy. Ale z pohledu investora toto prostředí nabízí jedinečnou a vzrušující příležitost. Umožňuje mu levněji naskočit do zajímavých společností,“ říká partner Credo Ventures Fournier Guillaume.

Na výsledky z investic si pár let počkáte

Ve své přednášce to potvrdil také Marvin Liao, americký investor, mentor a partner Diaspora Ventures. Prohlásil také, že je nejlepší doba na investování. „Jděte proti davu. Nejlepší investiční příležitosti jsou ty, od kterých vás všichni odrazovali. V této hře se dav takřka vždy mýlí. Ty nejlepší příležitosti odhalí pozdě. Budujte portfolio 25–30 společností, které nebudou ostatní chápat. A mějte na paměti, že úspěšné investování si žádá spoustu času, trvá několik let, než tomu skutečně porozumíte. Je třeba být trpělivý, na exit si počkáte i kolem deseti let. Pokud rychle zbohatnete, budete dělat chyby,“ říká Marvin Liao.

Podle investora Frederika Brandise je ideální doba pro vznik nových startupů. Je toho názoru, že budou muset být mnohem kvalitnější, vzhledem k omezenějšímu kapitálu. S tím souhlasí Vojta Roček, partner Presto Ventures. „Myslím si, že je nejlepší čas rozjet startup a svézt se na vlně. Nyní sice hodně firem odmítáme, ale poskytujeme více zpětné vazby,“ říká. 

Význam přeshraniční spolupráce

Tím, že se investoři zaměřují výhradně na domácí trh, se připravují o řadu velkých příležitostí. Řešením současné situace může být silnější přeshraniční spolupráce. „Roztříštěnost evropského startupového prostředí je omezující jak pro investory, tak pro startupy. Společné investice a užší spolupráce napříč regionem pomůžou společnostem k rychlejšímu globálnímu růstu. Zvýšit tuto mezinárodní spolupráci byl jeden z hlavních cílů Engaged Investments,“ říká Eliška Vámošová, marketingová ředitelka DEPO Ventures a hlavní organizátorka konference. 

Partner DEPO Ventures Petr Šíma podotkl, že je stále mnoho andělských investorů, kteří nejsou ochotni investovat v zahraničí. Mary McKenna ale není jednou z nich. „Před rokem 2020 bych neinvestovala do lidí, které jsem nepotkala, ale ten rok jsem na dálku investovala do šesti,“ říká vítězka kategorie evropská žena investorka roku 2023.

Ukrajina má startupový potenciál

Střední a východní Evropa se navíc může podle řečníků stát – po válce – rychle rostoucím regionem. Ukrajina má na poli startupů a technologií obrovský potenciál, který lze se zapojením zahraniční pomoci využít. „Před válkou jsem investoval do tří ukrajinských startupů a stále rostou, protože se zaměřují na globální trh. Věřím, že po válce bude Ukrajina jeden z nejživějších trhů v Evropě,“ tvrdí Bakhrom Ibragimov, partner pro CEE region v Molten Ventures.

Po celou dobu akce probíhaly i workshopy od partnerů konference. Účastníci se dozvěděli nové informace o impact technologiích od Tilia Impact Ventures, o deep techu s Baltics Sandbox Ventures, o chování VC fondů v Evropě od Mountside Ventures nebo také o vesmírných technologiích s agenturou EUSPA v rámci programu Cassini Matchmaking.

Konferenci každoročně pořádá investiční společnost DEPO Ventures. Na akci vystoupilo 34 významných osobností z vyvinutých venture kapitálových zemí, jako jsou Spojené státy, Velká Británie či Estonsko. Mediálním partnerem byl server FocusOn.cz nebo české fondy J&T Ventures.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články