Ukrajinští boxeři vyrazili z fronty pro tituly

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 07. 04. 2022

Ukrajinští boxeři vyrazili z fronty pro tituly

Přestože se sportovci v minulosti účastnili válečných konfliktů, situace po ruské invazi na Ukrajinu je zcela unikátní. V řadách teritoriální obrany Kyjeva totiž působili tři bývalí profesionální mistři světa v boxu – Vitalij Kličko, Vladimir Kličko a Vasyl Lomačenko, bezprecedentní postavou je úřadující světový šampión těžké váhy Olexandr Usyk, metropoli tak bránili držitelé celkem čtyř zlatých olympijských medailí.

Počet šampiónů se mezitím snížil o polovinu. Jak totiž minulý týden oznámila světová média, povolila ukrajinská vláda dvojici Usyk–Lomačenko odjezd do zahraničí za účelem přípravy na zápasy. Nejvlivnější boxerský promotér Bob Arum na kanále YouTube Fanatics View dokonce ocenil spolupráci s ukrajinským kabinetem.

Právník, který pořádáním zápasů vydělal 300 milionů dolarů (zhruba 6,6 miliardy korun), mimo jiné stál za Thrillerem v Manile Muhammad Ali – Joe Frazier a zastupoval takové hvězdy jako Roberto Duran (Panama), Marvin Hagler, Oscar de la Hoya a Floyd Mayweather Jr. (USA), hovořil o prozíravém politickém rozhodnutí.

Při vší úctě k vojenským schopnostem Olexandra s Vasylem je nesporné, že jejich pěsti pomohou Ukrajině mnohem více než samopaly. Oba vynikající boxeři jsou centrem pozornosti médií, promotéři budou nejspíše velmi shovívaví i k hodně silným politickým prohlášením, jindy stěží přijatelným, a jejich nepochybně ostře sledované zápasy se promění pro Rusko v hodiny hanby.  

Mimochodem, podle serveru BoxingScene Bob Arum bude při zápase o titul mistra světa tří organizací Olexandr Usyk – Anthony Joshua držet palce ukrajinskému boxerovi. Zatímco totiž Joshuova manažera Eddieho Herna opravdu nemusí, manažer Usyka a Lomačenka Egis Klimas spolupracuje s jeho organizací Top Rank.

Hrdý Ukrajinec a mstitel

Olexandr Usyk (1987) je amatérský mistr světa z Baku (2011), o rok později vyhrál v Londýně olympiádu. Po obsazení Krymu odmítl ruské občanství s tím, že je hrdý Ukrajinec. O to více si musel vychutnat v červenci 2018 v Moskvě jednoznačné vítězství nad domácím boxerem Muratem Gasijevem. Jeho bilance v profesionálním ringu je 19:0, osmkrát se boxovalo na Ukrajině, vedle Kyjeva se představil ve Lvově a Brovary.

Pro zatím nejslavnější vítězství si ale ukrajinský bijec zaletěl loni do Londýna, kde se na stadionu Tottenhamu Hotspurs utkal v souboji o čtyři pásy světového šampiona organizací WBA, WBO, IBF a IBO s domácím favoritem Anthony Joshuhou (1989). V zápase předvedl proti o osm kilogramů těžšímu obhájci titulu výkon na hraně dokonalosti a s přehledem vyhrál.

Zároveň „pomstil“ Vladimira Klička, který právě po prohře s Joshuou v dubnu 2017 ukončil kariéru. Navíc se zařadil po bok velikánů profi ringu Evandera Hollyfielda (USA) a Davida Hayeho (Anglie), kteří před ním získali jako jediní titul mistra světa v křížové a těžké váze. Po zápase poražený Joshua uplatnil klauzuli o odvetě, boxovat se mělo letos v březnu. Vzhledem k vpádu Ruska na Ukrajinu ovšem z utkání pochopitelně sešlo. Anthony Joshua si ale rád počká.

Časy se mění

Podle dostupných informací se zápas o titul světového šampióna těžké váhy čtyř organizací uskuteční v červenci, Usyk na Instagramu dokonce oznámil zahájení přípravy. S pravděpodobností hraničící s jistou manažeři vyjednávají o podmínkách. Jak uvedl web Mirroru, Joshua vyinkasoval loni za prohru 15 milionů liber (přes 430 milionů korun), zatímco vítěz Usyk se musel smířit s 5 miliony (zhruba 145 milionů korun).

Britova vyjednávající pozice byla ovšem mnohem silnější, původně měl totiž dohodnutý zápas s Tysonem Furym, ve hře bylo 100 milionů liber (okolo 2,9 miliardy korun). Fury ovšem musel akceptovat verdikt amerického soudu, který rozhodl o tom, že jeho příštím soupeřem musí být vzhledem k smluvním závazkům Deontay Wilder (USA), kterého Fury doslova seřezal.

Leč časy se mění, manažer Usyka bude vyjednávat o peníze pro nejlepší těžkou váhu světa a aktuálně marketingově nejcennějšího boxera. A nelze vyloučit, že v zádech bude mít v úvodu zmiňovaného Boba Aruma.

Loma na čekané

Dvojnásobný olympijský vítěz z Pekingu (2008) a Londýna (2012) v pérové a lehké váze Vasyl Lomačenko (1988) to bude mít ve srovnání s Usykem komplikovanější. Druhý boxer na světě, který dosáhl na titul profesionálního světového šampióna během pouhých tří zápasů a většinou bojuje v USA, přišel o titul v říjnu 2020, když prohrál v lasvegaském MGN Grand s domácím boxerem Teofimo Lopezem.

Populární Loma tak stojí v řadě čekatelů na zápas s mistrem světa lehké váhy, kterým je Australan George Kambosos Jr. Nicméně vzhledem k příběhu, který je s titulovým zápasem spojený, nelze vyloučit, že se Vasyl posune k titulovému zápasu rychleji, než bývá zvykem. A v tomto případě se nikdo nebude moc zlobit.     

Nakopnutí a motivovaní

Nejen boxerští experti se vcelku logicky ptají, jak moc se dosavadní dění na Ukrajině podepsalo na fyzické a psychické kondici obou šampiónů. Ve srovnání s Lomačenkem nemusí Usyk řešit váhu, loni ovšem Joshuu porazil především díky skvělému pohybu a v odvetě nejspíše hodlá vsadit na stejnou taktiku.

„Jasně, oba vypadli z tréninkového rytmu, myslím si ale, že nebyli v první linii, takže fyzicky na tom budou slušně. Vzhledem k tomu, že za sebou mají silné týmy, jim na přípravu budou stačit dejme tomu tři měsíce. Rodiny mají určitě mimo Ukrajino, takže psychicky budou ‚nakopnutí‘ a neskutečně motivovaní, jsou centrem pozornosti celého boxerského světa. V obou případech se jedná o natolik zkušené borce, že pokud usoudí, že nejsou z nějakého důvodu připraveni na 100 %, tak zápas odvolají a všichni tomu budou rozumět,“ odhaduje český profesionální mistr Evropy v superwelterové váze Štěpán Horváth. Mimochodem, jedná se o boxera, který po vypuknutí konfliktu vyrazil do moldavského Kišiněva a přivezl do Česka ukrajinské uprchlíky.   

Autor: Petr Bošnakov

Další články