Umělá inteligence úspěšně bojuje proti infekcím

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
iMedical 17. 02. 2023

Umělá inteligence úspěšně bojuje proti infekcím

Už dvacet tři českých nemocnic si pořídilo technologii HAIDI, která úspěšně bojuje proti infekcím. Za pomoci algoritmů strojového učení a umělé inteligence pomáhá analyzovat zdravotnickou dokumentaci a zlepšovat prevenci. V současné době nástroj společnosti Datlowe využívají lékaři nejen v České republice, ale i Rakousku nebo na Slovensku. A plánovaná je další expanze.

Poprvé unikátní technologii otestovali na Slovensku ve Fakultní nemocnici Trnava. Po představení praktických výsledků na sebe úspěch nenechal dlouho čekat. Společnost Datlowe plánuje v blízké době nadále rozšiřovat portfolio svých produktů a expandovat do dalších evropských států. 

„Skutečnost, že naše technologie může pomáhat v takové míře českému zdravotnictví, je pro nás velký milník. Těší nás, že její praktické dopady inspirují k jejímu využívání i další zdravotnická zařízení,“ prohlašuje Jakub Kozák, spoluzakladatel a CEO Datlowe. 

Technologie HAIDI pomáhá nemocničnímu personálu shromažďovat data z veškeré zdravotnické dokumentace. Ty následně interpretuje do podoby přehledu možných rizik způsobených infekcemi spojenými se zdravotní péčí. Takzvané nozokomiální nákazy jsou typem infekcí vznikajících pobytem v nemocničním prostředí či chirurgickými zákroky. Tyto infekce jsou obvykle spojeny s častými rezistencemi vůči klinicky používaným antibiotikům, a tedy i náročnější léčbou. HAIDI k odhalování těchto rizik využívá metody zpracování přirozeného jazyka a strojové učení. 

Čtvrtina lůžek v českých nemocnicích

Technologii společnosti Datlowe si doposud pořídilo celkem dvacet tři českých nemocnic a v současné době je nasazena u téměř osmi tisíc lůžek jak akutní, tak následné péče s výjimkou léčeben dlouhodobě nemocných a psychiatrických zařízení. Implementována je u dalších takřka čtyř a půl tisíce lůžek. Mezi nemocnicemi, které HAIDI vyžívají, nalezneme například Krajskou zdravotní (holding nemocnic v Ústeckém kraji), Nemocnici Havířov či Nemocnici Jihlava, která technologii implementovala jako vůbec první v České republice.

„HAIDI si přízeň mezi odborníky v současné době pěstuje nejen na tuzemské scéně, ale od loňského roku i v zahraničí. Naše technologie je využívána například v rakouské Krankenhaus der Barmherzigen Schwestern Ried, ve slovenské Fakultní nemocnici Trnava nebo v nemocnici Svět zdraví Michalovce,“ dodává Kozák.

Plány na rok 2023

V letošním roce technologická firma Datlowe plánuje rozšířit svůj tým a zvýšit pokrytí v českých, rakouských i německých nemocnicích. Vedle technologie HAIDI má záměr představit také právě připravovaný produkt pro klinické farmaceuty. 

„V současné době se soustředíme na dokončení klíčových implementací v České republice, kde pokrýváme čtvrtinu pro naše řešení relevantních nemocnic, a expanzi do dalších evropských států, zejména Německa. Momentálně také pracujeme na vývoji dalších produktů, které mají potenciál nemocnicím pomáhat,“ shrnuje plány Datlowe Kozák. 

Autor: Alena Burešová

Další články