Vojtěch Adam rezignoval na pozici rektora

Zdroj: FocusOn
Články 31. 01. 2022

Vojtěch Adam rezignoval na pozici rektora

Řádně zvolený rektor Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU) Vojtěch Adam se rozhodl do své nové funkce nenastoupit. Nyní chce napnout všechny síly k očištění svého jména.

„Nic jsem neprovedl,“ uvedl profesor Vojtěch Adam v listopadovém rozhovoru pro FocusOn (09:20–15:20). A za tím si stojí i nyní.

„Nikdy jsem sám ve své práci, ani jako vedoucí ústavu či výzkumných týmů, nedal vědomě žádný prostor pro nedodržení obecně platných vědeckých i etických pravidel. Za sebe mohu prohlásit, že kroky typu ‚vědomá manipulace‘ či ‚falšování dat‘ a podobně jsem nečinil, nikoho jsem k tomu nikdy nenaváděl a nikomu bych ve svých týmech takové jednání netoleroval. Každý, kdo mě zná, dobře ví, že na poctivosti, ale i vzájemné a kolegiální důvěře jsem mimo jiné založil pracovní atmosféru v týmech, kde jsem působil a působím,“ uvedl Adam ve svém dnešním prohlášení.

Expertní komise zpochybnila několik článků, podle Adama ale tyto neovlivnily jejich výsledky

Devětatřicetiletý profesor chemie Adam patří k uznávaným vědcům, jeho výzkum směřuje například k protinádorové léčbě. Vede Ústav chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity, získal prestižní grant Evropské výzkumné rady. Zároveň působil také jako vedoucí výzkumné skupiny v institutu CEITEC Vysokého učení technického, kde k 1. únoru na pozici rezignoval, uvedla ČTK.

Adam má na kontě stovky samostatných i kolektivních publikací. V několika z nich našli nesrovnalosti nejprve výzkumníci na internetové platformě PubPeer, poté i expertní komise zřízená na popud dosavadní rektorky MENDELU Danuše Nerudové. Komise uvedla, že zjištěné problémy sahaly od „hrubé nedbalosti při kontrole kvality“ až po „jasné známky manipulace s daty“.

U šesti článků publikovaných týmem pod vedením Adama komise doporučila stažení z časopisů. U dalších tří článků komise doporučila stažení alespoň zvážit. Adam v uplynulých týdnech zdůrazňoval, že pochybení neměla vliv na hlavní výstupy článků a že se snaží vše uvést do pořádku.

„Od začátku jsem věc proaktivně řešil a postavil se k ní čelem. Okamžitě jsem zrušil plánovanou dovolenou a aktivoval dotčené týmy, přičemž jsme ještě v daný den začali pracovat na nápravě vytýkaných chyb. Chyb, které se staly a pod kterými jsem byl jako korespondenční autor podepsán. Mým cílem bylo od začátku hledat a opravovat pochybení, i když by jednoduchou a vlastně i legitimní cestou bylo ukázat na členy mého týmu, kteří dané segmenty práce měli na starosti. Přesto jsem to neudělal a ani neudělám. Věřím v tým, a proto za pochybení přijímám svůj díl odpovědnosti,“ oznámil Adam.

Boj teprve začíná…

Profesor Adam přiznal, že nečekal, jak se mu během několika hodin může život otočit naruby. Navíc aktuálně bojuje s covidem, několik dnů nemohl mluvit, měl vysoké horečky a do toho všeho se spustila lavina, kterou nečekal. „Tu bezmoc, že se nemůžete bránit, když každý den vycházejí různé novinové titulky včetně nelichotivých, je něco, co nechcete nikdy zažít. Každý, kdo mě zná, dobře ví, že vědou žiji. Nejsem člověkem, který by chodil přes mrtvoly nebo lpěl na funkcích. A ačkoliv je tento krok pro mě nesmírně těžký, nechci za žádných okolností, byť jen náznakem, rozdělovat akademickou obec a zatěžovat Mendelovu univerzitu v Brně. Zároveň nechci univerzitě do budoucna způsobit jakékoli problémy související s mým rektorováním,“ dodal Adam.

MENDELU má podle něj větší váhu než akademická kariéra jednotlivce. „Pevně věřím, že využiji pomyslně řečeno druhé šance a budu pokračovat v oblasti vědy, ve které jsem – neskromně říkám – přinesl řadu užitečného. Nyní mi dovolte, abych měl čas se definitivně doléčit, načerpat i fyzické, ale především psychické síly a vrhnout se znovu do práce. A hned prvním krokem po mé rekonvalescenci bude detailní rozbor výtek, které směřovaly k práci mého týmu. Bohužel jsem prozatím neměl čas ani energii pracovat na argumentech, které osvětlí pochybnosti, které kolem mé osoby kolují,“ uzavřel Vojtěch Adam.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články