;

Vysílat hudbu přímo do mozku, to by mohl být jeden z výstupů Muskova projektu Neuralink

Články 13. 08. 2020

Vysílat hudbu přímo do mozku, to by mohl být jeden z výstupů Muskova projektu Neuralink

O vývoji futuristické technologie propojující počítač přímo s mozkem člověka se toho pořád ještě moc neví. Nahlédnout více za oponu možné budoucnosti bychom měli 28. srpna, kdy zástupci projektu Neuralink mají oficiálně prezentovat pokroky ve své práci.

V příslovečného „yes mana“ se změnil v minulých týdnech na Twitteru Elon Musk, když byl dotazován na perspektivy jeho vysněného dítěte. – Elone, bude vaše zařízení stimulovat uvolňování oxytocinu, serotoninu a dalších látek, které naše tělo potřebuje? – Ano.

– A Elone, dokáže tohle vaše rozhraní vysílat hudbu přímo do mozku, tak abychom se obešli bez sluchátek? – Ano. Lapidární odpovědi na otázky, které vzrušují fanoušky možných příštích technologií rozšiřujících potenciál lidského těla a vědomí.

Napálit hudbu přímo do mozku

To je docela velká míra důvěry v technologii, o které toho víme tak zoufale málo. Na loňské prezentaci, jak uvádí server Futurism.com, společnost představila zařízení, které je miniaturními dírami v lebce, provrtanými laserem, připojeno k mozku.

Původním záměrem při vývoji této technologie byla podle Muskových slov snaha opravovat narušená neurální spojení u osob trpících mozkovými poruchami, jakou je kupříkladu Parkinsonův syndrom.

Představa zařízení, které „obejde“ ucho a „napálí“ nám hudbu přímo do mozku, je přesto vskutku dráždivá. Reklamní slogany některých high-tech sluchátek, slibujících už dnes stejný zážitek, jsou poněkud matoucí, protože zvukové vibrace se přenášejí prostřednictvím lebky, a ne stimulací neuronů přímo v mozku.

Tak uvidíme. Spíš uslyšíme. Nebo taky ne…

Autor: Petr Pláteník

Další články