Xiaomi potvrzuje vstup na trh s elektromobily, oficiálně zaregistrovalo novou divizi

Zdroj: Xiaomi
Ekologie 10. 09. 2021

Xiaomi potvrzuje vstup na trh s elektromobily, oficiálně zaregistrovalo novou divizi

Čínský velikán v produkci chytrých telefonů Xiaomi pokořil zásadní milník v oblasti vývoje elektromobilů. Společnost si totiž v minulých týdnech oficiálně registrovala novou divizi – Xiaomi EV. V následujících 10 letech mají v plánu investovat na 10 miliard dolarů (přibližně 214 miliard korun).

Podle oficiálního vyjádření Xiaomi vynakládá společnost do uskutečnění snu v podobě elektromobilové divize velké snahy, aktuálně se o ni stará okolo tří stovek zaměstnanců a nové kolegy stále aktivně hledají. Do vínku jí byl dán pro začátek základní kapitál ve výši 10 miliard jüanů (cca 31,5 miliardy korun).

Dočkáme se autonomní verze?

Jako je tomu u ostatních technologických gigantů, i Xiaomi se vydalo cestou „nejmenšího odporu“ a vedle vlastního vývoje se obrací k know-how jiných firem, které následně koupí. Podle zpravodajské platformy Reuters se jedná konkrétně o společnost Deepmotion, specializující se na autonomní řízení, jejíž akvizice vyšla čínského techno-dravce na 77 milionů dolarů (1,65 miliardy korun).

Obdobně zakoupilo Waymo, sesterská automotive společnost Googlu, anglickou AI firmu Latent Logic, Apple si pořídil Drive.ai, Daimler zase Torc Robotics. Všechny obchody měly stejný cíl – zdokonalit vlastní produkt.

Číslo 2

Vedle velké novinky – nové divize – je společnost v poslední době spojována také s dalším podstatným úspěchem na globálním trhu. V druhém letošním kvartálu totiž překonala oproti roku 2020 své prodeje chytrých telefonů o 83 procent, jak uvádí web Insider. V technologickém závodě se tak dostala před americké „jablíčko“ a obsadilo pozici druhého největšího distributora na trhu.

Důležitým faktorem v tomto ohledu může být i americké embargo na konkurenční Huawei. Ten nemůže kvůli sankcím na svých zařízeních využívat služeb amerických firem, jako například Googlu. Tyto aplikace přitom jsou ale téměř synonymem pro „androidí“ telefony.

Autor: Matouš Mareš

Další články