Česká ekonomika je silně závislá na průmyslu, který tvoří 33 % HDP. Původně levná pracovní síla se však stává nedostupnou, což nutí firmy k automatizaci. „Průmysl 4.0 už není jen koncept, ale realita. Dnes moderní výroba obsahuje automatizační řízení a robotiku,“ říká Magda Blouin, obchodní ředitelka divize Industry ze společnosti Schneider Electric pro pořad Industry in Motion na platformě FocusOn.
Průmysl v České republice prochází zásadní transformací. Od konceptu Průmyslu 4.0 se postupně přesouvá k Průmyslu 5.0, který klade důraz na spolupráci člověka a stroje.
Zatímco Průmysl 4.0 byl zaměřen na automatizaci a digitalizaci výrobních procesů, Průmysl 5.0 přináší do popředí lidský element. „Průmysl 5.0 navazuje na Průmysl 4.0 tím hezkým lidským prvkem, kdy se do procesu vrací člověk. V centru pozornosti stojí člověk a stroj, jejich komunikace a spolupráce. Promítá se tam lidská kreativita a rozhodování spolu s chytrými technologiemi,“ vysvětluje Magda Blouin.
Podle ní se český průmysl nachází na křižovatce. Historicky byla česká ekonomika postavena na levné pracovní síle, což už dnes neplatí. „Průmysl tvoří 33 % našeho HDP, nemáme nerostné suroviny ani levné energie, takže musíme spoléhat na to, že průmysl potáhne růst HDP. Je potřeba průmysl modernizovat, protože pokud neprojdeme procesem automatizace, ujede nám vlak,“ upozorňuje Blouin.
Udržitelnost jako srdce firemní kultury
Významným aspektem moderní průmyslové výroby je udržitelnost. Schneider Electric se podle Blouin snaží implementovat cirkulární ekonomiku do svých řešení. „Dříve se na výrobu pohlíželo lineárně – surovina, výroba, produkt, odpad. Dnes se na odpad díváme jako na nový začátek. Materiály se vracejí zpět do výroby, prodlužuje se doba životnosti produktů,“ popisuje Blouin.
Konkrétním příkladem je spolupráce se společností Lisa Tech, která vyvinula linku na zpracování odpadu. „Společnost Lisa Tech přišla s linkou, která má mechanické řešení pro zpracování plastů, dřeva a papíru. Z materiálu, který by skončil na skládce, vyrábí odolné a znovu použitelné desky pro stavebnictví. Náš systém řídí celý tento proces, čímž zvyšuje efektivitu výroby a snižuje množství odpadu,“ vysvětluje Blouin.
Schneider Electric klade velký důraz na udržitelnost ve svém podnikání. „Dnes se o udržitelnosti mluví všude, firmy si to zapisují na své stránky, je to trendy téma. Pro Schneider Electric je to však hlavní téma již mnoho let. Letos jsme podruhé v historii získali ocenění jako nejudržitelnější společnost světa, a to díky velkým investicím do vývoje v oblasti udržitelnosti,“ dodává Blouin.
Automatizace v netradičních odvětvích
Schneider Electric se neomezuje pouze na tradiční průmyslové provozy. Jedním z unikátních projektů firmy je řízení nákladní lanovky na hrad Bezděz. „Tady se hezky propojuje historie a nové technologie. Díky našemu flexibilnímu řešení jsme mohli systém adaptovat na tento atypický projekt,“ říká Blouin.
Realizace projektu na Bezdězu představovala několik výzev, které musela společnost překonat. „Museli jsme čelit několika výzvám. Jednou z nich byl skalnatý terén, kde nelze běžně pokládat kabely. Vyřešili jsme to zakomponováním optického kabelu do nosného lana lanovky. Další výzvou byla bezpečnost, protože jde o navštěvované místo. Pomocí senzorů jsme zajistili, že pokud se někdo ocitne v okolí lanovky, ta se automaticky vypne,“ popisuje Blouin technické řešení.
Systém musel být také navržen s ohledem na prostředí a povětrnostní podmínky. „Museli jsme přijít s řešením, které nebude vizuálně narušovat přírodní prostředí. Systém monitoruje napětí lana, váhu nákladu až půl tuny a rychlost lanovky. Dokáže se adaptovat na změny podmínek a v případě problému provoz zastavit,“ dodává Blouin.
Robotika jako rychle se rozvíjející odvětví
Klíčovou oblastí, kterou se Schneider Electric zabývá, je robotika. Toto odvětví prochází podle Blouin velmi rychlým vývojem. „Robotika je jedním z nejrychleji se rozvíjejících oborů v průmyslu. Hlavní trendy zahrnují zavádění umělé inteligence, kdy stroj už nejen poslouchá pokyny, ale dokáže analyzovat situaci a upravovat svou spotřebu,“ vysvětluje.
Významným trendem je podle ní zavádění kolaborativních robotů. „Velký trend představuje kolaborativní robot, kdy robot pracuje na lince vedle pracovníka. Už nepotřebujeme mít roboty zavřené v klecích, jsou schopní pracovat jako partneři vedle lidí,“ popisuje Blouin.
V roce 2023 představovali kolaborativní roboti asi 10 % z celkového počtu robotů a tento podíl bude podle Blouin rychle růst. „Viděli jsme v těchto robotech velký potenciál, proto je máme v našem portfoliu. Jejich velkou výhodou je snadná programovatelnost, díky čemuž si je mohou pořídit i menší firmy. Menší podniky mají často větší odpor k zavádění automatizace a kolaborativní roboti jim mohou otevřít dveře k modernizaci výroby,“ vysvětluje.
Inovace v dopravníkových systémech
Schneider Electric rovněž inovuje v oblasti dopravníkových systémů. Jejich Lexium MC12 multi carrier nabízí nový pohled na pohyb produktů ve výrobě. „V klasické výrobní lince se jednotlivé balíčky posouvají stejnou rychlostí jako vláček. My jsme se na ten pohyb podívali z jiného úhlu. Náš systém lze představit jako pás, kde každá podložka může jet jinou rychlostí, může se zastavit nebo zrychlit,“ vysvětluje Blouin.
Tento systém přináší větší flexibilitu do výrobního procesu. „Představte si linku, kde se naplňují láhve. Pokud jedna láhev potřebuje více času, ostatní ji předjedou a pokračují dál. V klasické výrobě při změně typu výrobku musíte celou linku přenastavit, tady stačí úprava softwaru a linka se adaptuje sama,“ popisuje Blouin.
Systém nabízí několik konkrétních výhod: „Zabírá o 20 % méně prostoru než klasická linka. Díky digitálnímu dvojčeti můžete celou linku naprogramovat a optimalizovat ještě před samotnou výstavbou, což zrychlí zprovoznění o 30 %. Při změně výrobku stačí přeprogramování, což snižuje čas na úpravu linky až o 50 %,“ zdůrazňuje Blouin.
Ženy v technických oborech
Technický svět je tradičně vnímán jako doména mužů, ale i to se postupně mění. Magda Blouin jako vysoce postavená manažerka v průmyslové firmě má s tímto tématem osobní zkušenost. „Nastoupila jsem do firmy, která má kulturu nastavenou tak, že příležitosti dává stejně mužům i ženám. Byla jsem přijata velmi dobře a v týmu se cítím výborně. Nepřemýšlím nad tím, že jsem žena nebo jestli mě kolegové vnímají jinak,“ říká.
Přesto uznává, že zůstávají určité překážky. „Bude trvat ještě dlouhou dobu, než se situace v České republice změní a uvidíme více žen v technologických firmách. Nemyslím si však, že dojdeme k 50% paritě. Jsou to obory, kde je více studentů mužů. Z přirozené logiky se muži více zajímají o věci, ženy se více zajímají o lidi a vztahy. Obory jako elektrotechnika lákají více lidi, kteří se zajímají o to, jak věci fungují,“ vysvětluje.
Podle Blouin existují i předsudky, které brání dívkám rozhodnout se pro technické obory. „Zažila jsem to sama. Matematika mi šla výborně, měla jsem analytické myšlení, ale když jsem se rozhodovala, kam půjdu studovat, bylo mi řečeno, že strojařina je pro kluky,“ vzpomíná.
Práce z domova a vyrovnaný život
Pro sladění pracovního a osobního života nabízí Schneider Electric několik programů. „Nejdůležitější je umožnění práce z domova, pružná pracovní doba a tam, kde to pozice dovolí, i částečný úvazek. To vidím jako matka jako největší výhodu,“ uvádí Blouin. „Důležité je také vytváření ženských skupin, kde můžeme sdílet zkušenosti, obavy nebo rady, jak skloubit rodinný a pracovní život. Role žen je posouvat další ženy nahoru a ukazovat jim, že cesta existuje,“ dodává.
Celý rozhovor si můžete poslechnout jako video nebo podcast:
- Jaké konkrétní projekty v oblasti zpracování odpadu společnost Schneider Electric realizovala?
- Jak přesně fungují bezpečnostní prvky lanovky na hradě Bezděz při detekci osob v okolí?
- Jaké jsou nejnovější parametry robotů Lexium Scara?
- Jaké technologické prvky obsahuje systém pro řízení čistírny odpadních vod v Olomouci?
- Jakým způsobem Schneider Electric podporuje ženy v technických oborech prostřednictvím programu Women Empowerment?
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.