Akcie Tesly do pěti let dosáhnou mety 2000 dolarů, i díky boomu robotaxi

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekonomika Technologie 02. 05. 2023

Akcie Tesly do pěti let dosáhnou mety 2000 dolarů, i díky boomu robotaxi

Známá finanční manažerka Cathie Woodová prohlásila, že hodnota akcií automobilky Elona Muska by mohla do roku 2027 narůst o 1 127 %. Informuje o tom web Markets Insider.

Podle „medvědího scénáře“, který Woodová stanovila, akcie Tesly dosáhnou hodnoty 1 400 dolarů. Pokud by došlo na tzv. býčí scénář, automobilka vyšplhá až na metu 2 500 dolarů. Její prognózy vychází z předpokladu, že Tesla využije očekávaného boomu robotických vozů, které by podle Woodové mohly do roku 2030 přinést tržby ve výši 8 až 10 bilionů dolarů. „Je to jedna z nejdůležitějších investičních příležitostí, která se stane během našich životů,“ řekla Woodová konkrétně o robotaxi.

„Tesla by měla navyšovat své výrobní kapacity. Je zde velký potenciál právě s nástupem robotaxi a vznikem celých jejich vozových parků,“ prohlásila Woodová. Její volání přichází poté, co Tesla zveřejnila výsledky hospodaření za první čtvrtletí, zaostávající za očekáváním Wall Streetu. Automobilka splnila cíle analytiků ohledně čtvrtletních tržeb, ale vykázala nižší ziskové marže v návaznosti na agresivní snižování cen v posledních měsících.

Akcie Tesly patří mezi vydatně preferované společností Ark Innovation ETF, která náleží do portfolia Woodové. Její býčí prognóza pro Teslu není přitom ani zdaleka první. Woodová, proslulá svými divokými předpověďmi ohledně Muskovy automobilky a bitcoinu, v roce 2018 přišla s tehdy až neuvěřitelným odhadem, že Tesla do pěti let dosáhne na burze na 4 000 dolarů.

Nicméně v jistém smyslu se opravdu nespletla. Už o dva roky dříve, než Woodova očekávala, se akcie Tesly prodávaly za 4 000 dolarů, a to v důsledku prováděného rozdělení. Jejich cena však od té doby z těchto maxim dramaticky spadla. V únoru také finanční manažerka učinila jinou divokou předpověď, tentokrát pro bitcoin, když předvídala, že největší světová kryptoměna by mohla do roku 2030 dosáhnout ceny 1,5 milionu dolarů.

Autor: Petr Pláteník

Další články