Tesla, Amazon, Apple i Microsoft ztratily desítky procent své hodnoty  

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 10. 01. 2023

Tesla, Amazon, Apple i Microsoft ztratily desítky procent své hodnoty  

Rok 2022 byl pro mnoho největších firem světa rokem přímo brutálním. Jejich hodnota se na veřejných burzách propadla o biliony dolarů. Důvěra investorů poklesla a zároveň se kvůli vysoké inflaci viditelně ztenčily peněženky spotřebitelů. Výsledek? Většina největších firem světa zaznamenala prudký pokles své hodnoty, mnohým se výrazně změnil podíl na trhu. Nejhůře dopadli hráči v oblasti technologií. Tesla ztratila dvě třetiny, Apple s Microsoftem třetinu své tržní hodnoty. Na ochlazení globální spotřeby doplatil i Amazon, jehož hodnota se propadla na polovinu.

Opačný trend se týkal pouze několika firem v sektoru zdravotnictví a financí, například amerických Johnson & Johnson, UnitedHealth Group nebo Berkshire Hathaway. V porovnání s odpisem hodnoty technologických gigantů v řádech desítek procent je jejich růst spíše symbolický, do pěti procent. Nepřesáhl ani míru inflace v USA (sedm procent v listopadu 2022).

Pokles technologií, nárůst energetiky

Apple si navzdory technologickému poklesu v roce 2022 – taženém rostoucími úrokovými sazbami a pomalejším prodejem – udržel své první místo a s hodnotou 2,3 bilionu dolarů je stále nejhodnotnější společností na světě. Bylo to z velké části díky rekordním tržbám a spotřebitelské poptávce po telefonech iPhone, které zajišťují zhruba polovinu celkových příjmů firmy.

Desítka největších globálních hráčů v roce 2022 – Drtivá většina světových titánů zaznamenala pokles tržní hodnoty, u poloviny se jednalo o dvojciferný propad.

Na druhém místě skončil Microsoft s hodnotou 1,9 bilionu dolaru. Na rozdíl od Applu čelil v průběhu roku 2022 pomalejším výdělkům kvůli nižší poptávce po osobních počítačích a vážnému dopadu silného amerického dolaru. Celkově se totiž asi polovina tržeb společnosti odehrává v zahraničí. Otázkou je, zda si dokáže udržet svou stříbrnou medaily i pro letošek, zejména bude-li pokles jeho hodnoty pokračovat.

Na paty mu totiž šlape energetický gigant Saudi Aramco, jehož hodnota za rok 2022 činila 1,8 bilionu a na rozdíl od segmentu technologií nemusí čelit globálně nepříznivým trendům. Naopak. Například v květnu se státem řízená společnost nakrátko stala nejhodnotnější společností planety, protože prudce rostoucí ceny energií zvýšily její zisky. Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě a její ekonomika je jedna z nejrychleji rostoucích na světě (76 procent za rok 2022). Pro zajímavost – Saudi Aramco je jediná firma z top 10 globálních hráčů, která nemá své sídlo v USA.

Tesla letos zaznamenala vymazání téměř sedmdesáti procent své tržní kapitalizace. Za tímto poklesem stojí dva hlavní faktory: klesající poptávka, zejména v Číně, a nestabilní a riskantní akvizice Twitteru generálním ředitelem Elonem Muskem.

I přes klesající tržní hodnoty v celém sektoru v roce 2022 zůstávají technologie dominantní. Mezi největšími světovými společnostmi je dvacet technologických společností s celkovou tržní hodnotou 9,2 bilionu dolarů. To je přibližně třetina tržní hodnoty stovky největších společností. Dalšími v pořadí jsou sektory spotřebního zboží (celková tržní hodnota 4,7 bilionu dolarů, 17 firem) a zdravotní péče (4,3 bilionu dolarů, 17 firem), ve kterých fungují velcí hráči jako Amazon a Johnson & Johnson.

Na druhém konci spektra jsou veřejné služby, alespoň pokud jde o zařazení na seznam sta největších firem světa. NextEra Energy, developer větrné a solární energie s celkovou tržní hodnotou 127 miliard dolarů, je jediná utilitní společnost v žebříčku. Během příštích tří let plánuje podle veřejných zdrojů investovat až 95 miliard dolarů do ekologizace svých energetických provozů.

Štěstí se obrátilo zády

Není žádným překvapením, že mnohé z největších společností na světě jsou dlouholetými hráči na globálních trzích. Přesto však žebříček přinesl několik překvapení, třeba několik pozoruhodných vzestupů ve srovnání s rokem 2021.

Největší společnosti světa podle sídla – V první desítce jsou všechny firmy americké s výjimkou bronzového energetického giganta Saudi Aramco. Celkově má ​​šedesát dva společností ze sta největších ústředí v USA, jedenáct v Číně a pět ve Francii.

Například pozoruhodný vzestup UnitedHealth Group, která se z devatenáctého místa v roce 2021 vyšplhala na osmé místo, nebo vynálezce grafického procesoru, který vytváří interaktivní grafiku v noteboocích, pracovních stanicích, mobilních zařízeních a počítačích, americká firma NVIDIA, která se z dvacáté čtvrté pozice pozice posunula o třináct příček výše.

Poraženým jednoznačně „kraluje“ Meta (mateřská společnost Facebooku) s Alibabou. Meta klesla v žebříčku z šestého na dvacáté šesté místo a Alibaba se propadla dokonce až na třicátou šestou příčku z deváté pozice v roce 2021. Obě společnosti zaznamenaly značnou ztrátu hodnoty ze svých tržních stropů – zhruba 66 procent, respektive 28 procent – při zaostávajících výdělcích.

Globální ekonomika je stále velmi turbulentní – vysoká míra inflace, investorská nejistota, narušené dodavatelsko-odběratelské řetězce, nedořešené změny na poli energetiky. Velmi pravděpodobně se proto roku 2023 dočkáme dalších změn.

Autor: Alena Burešová

Další články