Desítky tisíc měsíčně za zdravotní pojištění plus doplatky u lékaře. Zdravotnictví je v USA problém

Foto zdroj: FocusOn
Byznys Life Osobnosti 10. 07. 2023

Desítky tisíc měsíčně za zdravotní pojištění plus doplatky u lékaře. Zdravotnictví je v USA problém

AMERICKÝ SPECIÁL #12: Řídí datový výzkum v americkém startupu Gilgamesh Pharmaceuticals, který vyvíjí nová farmaka pro léčbu neuropsychiatrických onemocnění, jako jsou deprese, úzkosti nebo závislosti. Jak takový vývoj léčiv probíhá a proč je důležité mít kvalitní zdravotní pojištění, vysvětluje Dino Dvořák v rozhovoru, který jsme s ním vedli v Českém domě v New Yorku.

Společnost Gilgamesh Pharmaceuticals byla založena před třemi roky v USA a aktuálně má patnáct zaměstnanců. Dva z nich jsou Češi a minimálně další dva mají české předky. „Všechny cesty vedou do Prahy,“ směje se Dvořák. 

Dva preparáty, které startup vyvíjí, úspěšně prošly preklinickým hodnocením a nacházejí se v první fázi klinické studie, což znamená, že už jsou podávány lidem.  „Jedná se o orální analog ketaminu a krátkodobě působící psychedelikum, které funguje zhruba hodinu,‘‘ vysvětluje Dvořák. Obě farmaka jsou určená k léčbě deprese.

Jsme takoví klíčníci

 „Nevyvíjíme v podstatě nic nového. Psychedelika zná lidstvo tisíce let. Konkrétně ketamin se používá na léčbu deprese zhruba 20 let,“ poukazuje Dvořák.

„My se snažíme ty látky zlepšit. Pokud to řeknu laicky – receptory v mozku jsou jako zámky a my se pro ně snažíme vyvinout optimální klíč. Takový, který neodemkne příliš mnoho zámků a na druhou stranu nezůstane v tom zámku příliš dlouho, nebo snadno nevypadne. Jsme tedy takoví klíčníci,“ dodává.

Vývoj nových léků je obrovsky finančně nákladný. Jenom první fáze klinické studie se podle Dvořáka pohybuje v řádu milionů dolarů. „Okolo deseti milionů bude druhá fáze a pak to dál narůstá,“ nastiňuje situaci. Gilgamesh Pharmaceuticals jako relativně malý startup utáhne podle Dvořáka první dvě fáze, do dalšího výzkumu by tak potřebovala finanční pomoc. Alternativou je i prodej léčiva velké farmaceutické nebo biotechnologické firmě, která má prostředky na to, aby látku protlačila dalšími klinickými studiemi. 

Startupy mají blízko k akademické sféře

Dvořák vystudoval kybernetiku a biomedicínské inženýrství na ČVUT v Praze. „Tam jsem se seznámil s výzkumníkem Andrém Fentonem a ten mi umožnil dělat diplomovou práci ve Fyziologickém ústavu Akademie věd. Chvíli jsem tam s ním něco tvořil a poté jsme společně založili první startup v USA,“ přibližuje Dvořák svoji cestu z Česka do USA

Jeho žena si nedlouho poté chtěla v Americe udělat postgraduál a do akademické sféry zamířil i Dvořák – na Newyorské univerzitě si udělal PhD. „Spíš než ve velkých korporacích se hodně pohybuju ve startupech a ty jsou s akademickou sférou hodně propojené,“ říká.  

Základ je mít známosti

Na otázku, co by doporučil Čechům, kteří mají zájem se přestěhovat do Ameriky a začít zde studovat nebo pracovat, Dvořák odpovídá, že „určitě vědět, co chcete dělat a co nejdříve se seznámit s lidmi v oboru, třeba vedoucími laboratoře nebo vyučujícími ve škole, kde chcete studovat, a snažit se těm lidem dokázat, že pro ně můžete přinést nějakou hodnotu. Protože všechno je založené na tom, že se s někým znáte a ten člověk ví, že mu v tom programu vydržíte, nebo že v tom startupu odvedete práci,“ vysvětluje.

Málokdy se stane, že by vás ve startupu nebo v akademické sféře vzali z čisté vody. Někdo se za vás buď musí zaručit, nebo vás už znát. Teď přichází léto a to znamená, že jak ve startupech, tak v akademické sféře je možné jít na stáž a spousta jich je placených. Málokdy se stane, že vás odmítnou, protože jim můžete přinést nějaký benefit,“ dodává. 

Zdravotní pojištění jako povinné ručení u auta

Zdravotnictví obecně je podle Dvořáka v Americe problém. V porovnání s Českem jsou sice čekací doby u lékařů v USA relativně krátké – na vyšetření se dostanete třeba ještě ten den – horší je to s následným placením. „Jediná možnost, jak tady z dlouhodobého hlediska přežít, je mít kvalitní pojištění. To je samozřejmě velmi drahé, takže musíte mít dobrou práci, která vám to pojištění zaplatí,“ říká Dvořák.

Částky, které si pojišťovny účtují za pojištění, se pohybují od stovek až po tisíce dolarů měsíčně. „Je to taková složitá hra. Jde o to, kolik periodicky zaplatíte na pojištění. Čím menší částku platíte, tím více peněz po vás chce nemocnice, když se vám něco stane. Je to podobné jako u povinného ručení u auta,“ vysvětluje Dvořák fungování amerického systému.

Psychedelika zažívají boom

Na americké občanství mají manželé Dvořákovi nárok za rok, momentálně žijí v Americe na zelenou kartu. O návratu do Česka zatím neuvažují. „Jezdíme do Česka každý rok, máme ho rádi. Úplně nevylučujeme, že se nikdy nevrátíme, ale teď tady máme práci. Nechtěl bych být v situaci, že bych musel být jen tady, nebo tam. Ten benefit je určitě na obou stranách,“ svěřuje se Dvořák. 

Po profesní stránce vidí svoji budoucnost minimálně pro příštích několik let ve vývoji psychedelik. „Jsme ve fázi boomu – řada velkých farmaceutických firem, které se k tomu problému stavěly dost konzervativně, o tom začíná přemýšlet, protože ta terapeutika mají velký potenciál. Myslím, že jsme u zrodu něčeho fakticky obrovského. Jsou to látky, které jestli nevyřeší krizi mentálního zdraví, tak určitě přispějí k jejímu řešení,“ je přesvědčen Dvořák.

Celý rozhovor ve videu a podcastu.

Americký speciál vznikl za podpory společnosti Progresus Invest Holding a byl natáčený od 7. do 21. června v New Yorku a Chicagu.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.


Americký speciál

Další rozhovory