V Chicagu se střílí víc, než jsme v Evropě zvyklí. Ale je tady krásně, říká konzul

Foto zdroj: FocusOn
Life 30. 07. 2023

V Chicagu se střílí víc, než jsme v Evropě zvyklí. Ale je tady krásně, říká konzul

AMERICKÝ SPECIÁL #24: Několik let působil na českém velvyslanectví v Buenos Aires, nyní je Ondřej Pometlo zástupcem generálního konzula ČR v Chicagu. Třetím nejlidnatějším americkém městě, které má pověst jednoho z nejnebezpečnějších míst ve Spojených státech. „Je potřeba nebýt ve špatný čas na špatném místě,“ říká Pometlo. Proč by si Češi měli dobře rozmyslet, než se pustí v Americe do křížku se zákonem? Čím to je, že Chicago má tak silnou českou komunitu? A na co by se měly připravit české firmy, které chtějí zkusit štěstí na americkém trhu?

„Podobně jako jinde ve Spojených státech i tady je velké množství zbraní, které lidé bohužel nosí u sebe. Při konfliktech, které by se v Evropě řešily jinak, pak může dojít ke střelbě a jsou z toho mrtví. Z hlediska statistik je objektivně v Chicagu víc vražd na 1000 obyvatel než v Evropě a mnohonásobně víc zranění střelnou zbraní,“ vysvětluje Pometlo, čím si město vysloužilo nelichotivou pověst. 

Pokud by se nějaký Čech dostal do rozporu se zákonem, může se obrátit na český konzulát. „Chtěl bych varovat, že přístup policie a soudních složek je přísnější a tresty jsou vyšší než v Česku. Podmínky ve vězeních a zvlášť ve vyšetřovacích vazbách nejsou úplně jako v hotelu. Bohužel se to stát může a my jako česká konzulární služba jsme připraveni maximálně pomoci,“ varuje Pometlo.

Život v Chicagu je podle něj přesto pěkný. „Je tu krásné jezero a překrásné parky. Oceňuji, že jsou tady milí lidé a funguje tu duch komunity,“ vyzdvihuje Pometlo.

Silná česká komunita

Chicago v minulosti patřilo k městům s nejsilnější českou komunitou a podle Pometla se na tom nezměnilo nic ani v dnešní době. „Jsou tu tisíce lidí, kteří se narodili v Česku a do Chicaga přišli před dvaceti, třiceti lety. Teď tady pracují a vychovávají své děti. I díky této komunitě je tady český konzulát,“ říká zástupce generálního konzula.

„Je potřeba samozřejmě zmínit, že v první polovině 20. století bylo Chicago po Praze a Vídni jedno z největších českých měst,“ pokračuje Pometlo. „Když prezident Tomáš G. Masaryk cestoval v roce 1918 do Washingtonu, zastavil se i tady. Údajně ho tu vítalo přes 100 000 lidí, kteří si přišli poslechnout jeho projev a vyjádřit podporu samostatnému Československu. Byla to doba, kdy se tu vařilo plzeňské pivo, stavěly se sokolovny a vůbec český živel jako takový tady byl daleko víc vidět,“ dodává Pometlo historický kontext. 

Proč Češi v 19. století mířili právě do Chicaga? „Tehdy se Spojené státy rozrůstaly, vytvářely se nové státy na západ od Mississippi a Chicago bylo takovou branou na středozápad, kam ti lidé přijeli, nasedli na vlak a pokračovali dál do vnitrozemí (Nebraska, Iowa…), kde dostávali půdu. Zajímavý detail je to, že si Spojené státy uvědomovaly, že potřebují přilákat nové obyvatele, takže měly agenty v Evropě. Jenom stát Iowa údajně v 19. století zaplatil 20 tisíc dolarů za inzerci v evropském tisku,“ říká Pometlo.

České zásluhy o americký fotbal

Mezi významné představitele s českými kořeny patří třeba bývalý starosta Chicaga Antonín Čermák nebo George Halas, přezdívaný ‚Papa Bear‘. „Byl zakladatelem místního klubu amerického fotbalu Chicago Bears a jeden ze zakladatelů ligy amerického profesionálního fotbalu. Narodil se českým rodičům, sloužil u amerického námořnictva, profiloval se jako úspěšný sportovec a později byl i úspěšný trenér a manažer,“ přibližuje jeho příběh Pometlo. Klub na Halase dodnes nezapomněl, před stadionem má svoji sochu a je po něm pojmenovaný komplex budov, kde sídlí ředitelství Chicago Bears.   

Amerika je podnikání otevřenější než Česko

České firmy, které chtějí expandovat do USA, by se podle něj měly připravit na to, že americký trh je velký, náročný a panuje na něm silná konkurence. Vyšší jsou i vstupní náklady. V dalších fázích je podle Pometla také třeba zřídit americkou pobočku a mít obchodního zástupce. 

Ideálně Američana českého původu, který ovládá oba jazyky, nemusí složitě řešit pracovní povolení a podobně. Navíc pokud v USA vyrůstal, možná víc rozumí tomu, jakým způsobem se tady vyjednává o ceně. Sám jsem překvapen, jak to může lítat nahoru a dolů,“ říká Pometlo.

Podnikatelské prostředí je v Americe otevřenější, firma se dá v podstatě založit za jedno odpoledne. Podle Pometla bychom si z USA měli vzít příklad. „Američané mají už ve škole projekty podnikatelského typu, které musí připravit a obhájit. Studentská rada třeba organizuje karneval, na který prodává lístky a musí si k tomu udělat rozpočet. Studenti jsou tak vedeni k tomu, aby si udělali rozvahu a snažili se uspět,“ vyzdvihuje Pometlo.

Posíláme Američany do Česka

Vedle běžné konzulární agendy, do které spadá vydávání nových pasů, matriční dokumenty či víza, je jednou z agend Ondřeje Pometla i oblast školství. „Nabízíme místním Američanům českého původu a dalším zájemcům stipendia na letní školy slovanských studií a letní jazykové kurzy pro krajany. Letos v létě odjede rekordních šest účastnic,“ těší Pometla. Konzulát také pořádá třeba akce na podporu Ukrajiny.

Celý rozhovor ve videu a podcastu.

Americký speciál vznikl za podpory společnosti Progresus Invest Holding a byl natáčený od 7. do 21. června v New Yorku a Chicagu.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.


Americký speciál

Další rozhovory